Ministri i Tregtisë dhe Industrisë ka një lajm të mirë për qytetarët e Vushtrrisë

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë ka një lajm të mirë për qytetarët e Vushtrrisë

Lajme
Ministri Bajrami ka treguar se vendimin për këtë çështje e kanë marrë për tu krijuar kushte më të mirë bizneseve. Hasani në një postim në Facebook ka treguar se me hapjen e kësaj zone do të mundësohet krijimi i vendeve të reja të punës të cilat do të ndikonin në zbutjen e varfërisë në këtë komunë.Ky është postimi i plotë në Facebook i ministrit Hasani:Krijimi i zonave ekonomike ka për qëllim nxitjen dhe inkurajimin e investimeve në Kosovë, duke iu ofruar investitorëve infrastrukturë të përshtatshme për zhvillimin e veprimtarive afariste. Në mënyrë që tu krijojmë kushte sa më të mira investitorëve potencial sot kam marrë vendim për themelimin e Zonës Ekonomike, respektivisht Parkut Industrial, në Lumadh, Komuna e Vushtrrisë duke u bazuar në faktin se kriteret e parapara me legjislacionin në
Kjo fotografi e Artit të ndjerë me kryeministrin Haradinaj do t’ua thyejë zemrën

Kjo fotografi e Artit të ndjerë me kryeministrin Haradinaj do t’ua thyejë zemrën

Lajme
Art Kurti, i cili dyshohet se ka bërë vetëvrasje, pos që ishte aktor dhe luante në serialin “O sa mirë”, ai ishte edhe zyrtar i partisë së Ramush Haradinajt, AAK-së. Ai mbante pozitën e këshilltarit për të rinj në kabinetin e Ardian Gjinit në Gjakovë, shkruan Express.Por, me sa duket Kurti ka pasur një simpati të veçantë për Ramush Haradinajn qysh kur ishte i vogël. Kjo fotografi tregon më së miri këtë përkrahje të tij ndaj kryeministrit, fotografi e postuar nga vetë Art Kurti vitin e kaluar. /gazetaexpress/
Pas akuzave për vjedhje, dorëhiqet kryetarja e Madridit

Pas akuzave për vjedhje, dorëhiqet kryetarja e Madridit

Lajme
Cristina Cifuentes e dënoi si një sulm personal publikimin e një videoje të vitit 2011, që shfaqte atë teksa i dorëzonte disa sende të vjedhura në supermarket, një roje sigurie.Pretendohet se në atë vjedhje, ajo kishte marrë pa paguar dy kuti kremi antiplakje që kushtonin 40 euro.Gjithashtu thuhet se 53-vjeçarja Cifuentes dorëzoi diplomën e masterit javën e kaluar, ku u zbulua se dy firmat e hedhura në dokument ishin falsifikuar.Ajo tha gjatë një konference për shtyp të së mërkurës se, kishte planifikuar të dorëhiqej javën e ardhshme, por kishte vendosur ta bënte më herët në kundërpërgjigje të akuzave më të fundit të ngritura ndaj saj./gazetaexpress/
Shoku i ngushtë i shkruan fjalë prekëse 24- vjeçarit që vdiq nga aksidenti me motoçikletë

Shoku i ngushtë i shkruan fjalë prekëse 24- vjeçarit që vdiq nga aksidenti me motoçikletë

Lajme
Express mëson se i riu Granit Neziri i moshës rreth 24 vjeçe, nuk ka mbijetuar edhe pse i është nënshtruar një intervenimi kirurgjik pas mbërritjes në QKUK.Policia njofton se në këtë aksident kanë qenë të përfshira një furgon dhe një motoçikletë të cilat ishin në lëvizje. Ndërkaq me fjalë shumë prekës ka shkarua shoku i Granitit, Nehat Pllana. Ky i  fundit duke e shprehur dhimbjen e madhe për humbjen e të ndjerit, thotë se do t’i mungojë shumë lagjes ku ai është rritur. “Granit. Nuk po më besohet që sot po më duhet me t’i shkrujt këto fjalë Ty. Të kam njoft si fëmijë në mahallen “Dardanin tonë” ku jemi rrit bashkë. Të kam njoft si shokë të fitnessit. Të kam njoft si djalë që ke punu shumë dhe je angazhu shumë për me arrit aty ku ke dashtë gjithmonë. Më kujtohen hajgaret tona rreth fitnessi
Gjini për vdekjen e Art Kurtit: Duhet t’i ndihmojmë njëri-tjetrit kur është në zor

Gjini për vdekjen e Art Kurtit: Duhet t’i ndihmojmë njëri-tjetrit kur është në zor

Lajme
Gjini ka thënë se i ka dy fjalë për karakterin e Artit, i cili sipas tij, ishte një djalë i jashtëzakonshëm, që për pak javë sa shërbeu në Komunën e Gjakovës, arriti që të bëjë për vete të gjithë kolegët, përcjell gazetametro.net.Ai ka thënë se jeta e viteve të pasluftës ka pasur një intercion dhe ka sjellë goxha dhimbje. “Ne duhet që të arrijmë të komunikojmë me njëri-tjetrin, që të ja japim dorën njëri – tjetrit kur është në zor, për shkak se po e shohim se si mundet të këputet një jetë e jashtëzakonshme”, ka thënë ndër të tjera kryetari Gjini, në zyrën e të cilin ishte i punësuar Arti.  /gazetaexpress/
Menduan se janë dele, por kur u afruan turistët u habitën çfarë panë

Menduan se janë dele, por kur u afruan turistët u habitën çfarë panë

Lajme
Në fillim nga anija, ata mendonin se po shihnin një tufë delesh që lëviznin përgjatë kodrës.Por, kur iu afruan kafshëve, ata kuptuan se ishte një lloj kafshe e rralle.Pikat e bardha që panë ishin në të vërtetë qindra arinj polare që mblidheshin së bashku në bregun e detit Arktik për të festuar ngordhjen e nje balene.Incidenti ndodhi në një kodër në ishullin Wrangel në Oqeanin Arktik të Veriut të Siberisë verilindore.Balena duket se kishte tërhequr qindra arinj polare, duke përfshirë familjet me thuajse katër këlyshë secila.“Kishte të paktën 230 arinj polare, duke përfshirë edhe meshkuj të vetëm, femra të vetme, nëna me këlyshë dhe madje edhe dy nëna me katër këlyshë secila”, tha një zëdhënës i Wrangel Island Nature Preserve.Vlerësohet se vetëm 25,000 arinj polare jetojnë aktualisht , që do
Platforma për dialog ta ketë brenda parimin e reciprocitetit me Serbinë

Platforma për dialog ta ketë brenda parimin e reciprocitetit me Serbinë

Lajme
Ai ka bërë me dije se platforma e Qeverisë për finalizimin e dialogut me Serbinë nuk i plotëson kushtet të quhet platformë.Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Murati ka thënë se ajo platformë është një shkresë në të cilën janë vendosur disa objektiva, por nuk tregohet se si do të arrihen ato.Sipas tij, çfarëdo platforme e bisedimeve me Serbinë do të duhej ta përmbante në vete parimin e reciprocitetit në marrëdhëniet me Serbinë, që do të mund të shtrihej në dy rrafshe.“Çfarëdo platforme e bisedimeve me Serbinë do të duhej ta përmbante në vete parimin e reciprocitetit në marrëdhëniet me Serbinë. Ky reciprocitet do të mund të shtrihej në dy rrafshe. E para, të gjenden zgjidhje reciprokisht të njëjta për shqiptarët në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë me ato që do të aplikohen në L
Aksident para stacionit të policisë

Aksident para stacionit të policisë

Lajme
Ky website kontrollohet dhe menaxhohet nga Media Works. Të gjitha materialet , përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me të drejta autoriale të Media Works. Materialet janë për shfrytëzimin personal tuajin dhe për qëllime jo-komerciale. Ato nuk mund të kopjohen, riprodhohen, ripublikohen, modifikohen, transmetohen, ose distribuohen në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të Gazetës Express. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë website ose medium tjetër, pa lejen e Gazetës Express, është shkelje e drejtave autoriale dhe është i ndaluar, sipas dispozitave ligjore në fuqi. Digital Marketing Strategies for businesses /gazetaexpress/
PDK-ja kundër tryezës së thirrur nga LDK-ja

PDK-ja kundër tryezës së thirrur nga LDK-ja

Lajme
Tryeza e thirrur nga partia më e madhe opozitare (LDK), ku do të diskutohet për zgjidhjen e temave të mëdha nacionale, si dhe për organizimin e zgjedhjeve të parakohshme, nuk pritet t’i mbledhë të gjitha partitë politike.Përderisa pjesa dërrmuese e subjekteve pritet të marrin pjesë në këtë takim, zyrtarë nga PDK-ja kanë thënë për “Zërin” se nuk duhet shkuar në një tryezë të tillë, e cila pritet të mbahet të mërkurën (sot), duke filluar prej orës 13:00.Megjithatë, nga ky subjekt kanë deklaruar se tek gjatë ditës do të dalin me një qëndrim zyrtar lidhur me këtë çështje.Për dallim prej saj, dy partitë e tjera të koalicionit (AAK-ja e Nisma) tashmë kanë njoftuar se do të jenë pjesë e tryezës së thirrur nga LDK-ja, ndonëse kanë pohuar se njëherë nuk do të ketë zgjedhje siç po kërkon LDK-ja.Pjes
Kërkohet rritja e kontrollit mbi FSK-në dhe Policinë e Kosovës

Kërkohet rritja e kontrollit mbi FSK-në dhe Policinë e Kosovës

Lajme
Ata kanë theksuar nevojën për mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë të Kosovës dhe Policisë. Kjo pasi në raportin e KE-së është vlerësuar se mbikëqyrja e këtyre institucioneve është e pamjaftueshme. Raporti i Progresit konstaton se kapaciteti i policisë për luftimin e krimit të organizuar është i mirë, porse kjo strukturë është ende subjekt i korrupsionit dhe presionit politik.Deputeti Rexhep Selimi, nga Lëvizja Vetëvendosje, ka thënë se kritikat që kanë dalë nga ky raport për sigurinë e Kosovës janë të njëjta me ato të prezantuara edhe më parë. Ka përmendur vërejtjet për FSK-në./gazetaexpress/