Bote

Top filmat më të shikuar në mënyrë pirate –

Top filmat më të shikuar në mënyrë pirate –

Bote
Filmi “Justice League” në vitin 2017 fitoi mbi 220 milionë dollarë në SHBA, fitim i cili mund të ishte më i madh nëse filmi nuk do të dilte ilegalisht online.“TorrentFreak” ka shpalosur të dhënat për filmat më së shumti të shkarkuar ilegalisht për vitin 2017, të cilës listë i prin “Justice League”.Kjo është lista e filmave që u shkarkuan më së shumti online në mënyrë ilegale:Justice LeagueITKingsman: The Golden CircleBrightDunkirkThe Mountain Between UsBlade Runner 2049CocoFlatlinersThe ForeignerKOHA.net
15 gjëra që ju bëjnë më të mirë në vitin e ri –

15 gjëra që ju bëjnë më të mirë në vitin e ri –

Bote
Gazeta amerikane New York Times ka hartuar një listë interesante prej 15 gjërave që duhet të na bëjnë më të mirë në vitin e ri, transmeton KP.Shihni nëse ka ndonjë këshillë të mirë për ju.1. Mbani mbathje të rehatshme2. Pini kafe3. Shikoni dikë që ju dashuroni ose e dëshironi në sy për katër minuta4. Mos u zhduk vetëm nga jeta e dikujt. Një ditë mund të gjesh veten në vendin ku po pret përgjigja5. Jini të mirë për fëmijët6. Vishuni në mënyrë që të ndiheni të fuqishëm7. Nëse divorcoheni ose thyeni një marrëdhënie të gjatë, bëhuni të mirë dhe vetëm të mirë.8. Hidhni cigaren9. Merrni një manar10. Vendosni qëllime dhe detyra të paarsyeshme. Dhe përmbushini ato!11. Lufto për martesën tuaj12. Kujdesuni për jetën seksuale13. Sigurohuni që të zotëroni pajisjet tuaja elektronike14. Harrojeni fjalin
Me tharëse flokësh e xhaketë xixëlluese qytetarë ndalin veturat me shpejtësi të madhe

Me tharëse flokësh e xhaketë xixëlluese qytetarë ndalin veturat me shpejtësi të madhe

Bote
Fshatarët të veshur me një xhaketë fluoreshente dhe me tharëse të flokëve të drejtuar nga veturat për t’u dukur sikurse polic, për të shtyrë veturat që të ndalin shpejtësinë në Moray të Skocisë, transmeton koha.net. Vendasit e Hopeman druhen se dikush mund të lëndohet seriozisht apo të vritet nga shoferët që vozisin me shpejtësi të madhe në këtë zonë. Për shkak se vetura në zonën e fshatit po kalojnë me shpejtësi mbi 100 kilometra në orë, ata po përdorin këtë strategji. Vendasit, përfshirë edhe fëmijët, tani po përdorin tharëse flokësh për të ‘mashtruar’ ata, dhe për t’i shtyrë që të ndalin shpejtësinë. - KOHA.net
Pse nuk duhet të përgjigjeni kur dikush i panjohshëm ju telefonon dhe ju pyet “A po më dëgjoni”

Pse nuk duhet të përgjigjeni kur dikush i panjohshëm ju telefonon dhe ju pyet “A po më dëgjoni”

Bote
Pse nuk duhet të përgjigjeni kur dikush i panjohshëm ju telefonon dhe ju pyet “A po më dëgjoni” Telefonatat nga të panjohshmit sigurisht kurrë nuk janë të mirëpritura, por nëse ndonjëri nga ta ju pyet “A po më dëgjoni”, ju duhet ta mbyllni atë menjëherë, transmeton koha.net. Dhe kjo për një arsye të rëndësishme, pasi është një skemë me përmasa të mëdha që është duke ndodhur kohëve të fundit pothuajse në të gjithë botë, ndërsa në Amerikë ka marrë përmasa të mëdha, e cila vë në rrezik të madh viktimat. Sipas Daily Mail, njerëzit që bëjnë këtë skemë i shtyejnë njerëzit që gjatë telefonatës të përgjigjen me “Po”. Pastaj përgjigjen e tyre e përdorin për kontrata verbale. Ata regjistrojnë përgjigjen “Po” të viktimave dhe e editojnë atë dhe e fusin në një kontratë verbale, me të cilën ata past
Xerox, rrobalarësja që punon pa ujë –

Xerox, rrobalarësja që punon pa ujë –

Bote
Historia e drejtorit të shitjeve të hoteleve Hilton në Kaliforni, Rob Hegel është ndër të parët që ka përdorur në hotel rrobalarëset që konsumojnë shumë pak ujë, energji dhe detergjent. Ai bleu këtë pajisje teknologjike dy vite më parë, në një kohë kur Kalifornia vuante nga thatësira, dhe vetë guvernatori bënte thirrje për reduktimin në maksimum të përdorimit të ujit. “Pasi instalova rrobalarësen e parë, pamë se ajo përdorte 90% më pak ujë, dhe shumë pak kimikate, dhe rezultatet e larjes ishin të mahnitshme. Drejtori jonë i mirëmbajtjes ishte i mahnitur”, thotë Hegel, transmeton tch. Teknologjia me rruaza e përdorur në rrobalarëset Xeros u prodhua nga Universiteti i Tekstileve Leeds School në Britani. Dhjetë vjet më parë, kur studiuesit zbuluan se rruazat e vogla të najlonit të përziera
I vjen fatura e rrymës prej 284 miliardë dollarësh

I vjen fatura e rrymës prej 284 miliardë dollarësh

Bote
Një grua në Pennsylvania ka pësuar tronditjen e jetës kur në faturën e energjisë elektrike pa se kishte borxh më shumës e 284 miliardë dollarë. Mary Horomanski, nga Erie, ka thënë për GoErie.com ka thënë se njëherë nuk ka menduar se fatura ishte me gabim. “Sytë gati sa s’më dolën nga koka”, thotë Horomanski, 58 vjeçe. “I kemi vendosur dritat e Krishtlindjes dhe thash me vete mos i kemi vënë gabimisht”, transmetoon Koha.net. Për fat të mirë, djali i Horomanskit i kishte telefonuar kompanisë së energjisë elektrike, Penelec, para se nëna e tij të bënte pagesën minimale të dhjetorit në shumë prej 28,156 dollarësh. Kompania reagoni menjëherë duke e tërhequr faturën e lëshuar gabimisht dhe e ndryshoi borxhin e Horomanskit në borxhin prej 284.46 dollarësh. Një zëdhënës i “First Energy”, kompan
Shpëton pas 7 muajve të kaluar në oqean –

Shpëton pas 7 muajve të kaluar në oqean –

Bote
Shpëton pas 7 muajve të kaluar në oqean Një marinar polak (54) ka shpëtuar një ujërat franceze të ishullit Reunion, pasi lundroi për shtatë muaj në ujërat e Oqeanit Indian. Lundra e tij ishte vërejtur nga një jaht që lajmëroi ekipet shpëtimtare. Xhandarmëria ka nisur hetimet lidhur me rrethanat e aventurës në të cilën mbijetoi marinari. Sipas Shoqërisë nacionale për shpëtim në det, marinari kishte thënë se ka lundruar për shtatë muaj në oqean, pas nisjes në muajin maj nga ishujt Komore, në juglindje të Afrikës. Ai kishte tentuar të shkojë në Republikën Jugafrikane për të gjetur punë, transmeton kp. Lundra e tij, të cilën ai vetë e kishte ndërtuar, ishte prishur shumë shpejt. Pa mjete për komunikim dhe instrumente për navigacion dhe me vetëm pak rezerva ushqim, marinari ka thënë se ka
Hidhet poshtë kërkesa për të liruar tre elefantë –

Hidhet poshtë kërkesa për të liruar tre elefantë –

Bote
Hidhet poshtë kërkesa për të liruar tre elefantë Gjykata e Connecticut në SHBA, ka hedhur poshtë sot kërkesën e një Grupi për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve, për statusin e tre elefantëve të një kopshti zoologjik lëvizës, duke e quajtur kërkesën si të parëndësishme. Grupi për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve paraqiti në nëntor një kërkesë për tre elefantët, duke kërkuar që të lihen të lirë në një habitat natyror. KOHA.net
A e mbani mend djalin e Ezelit dhe Ejshanit? Ja sa shumë ka ndryshuar!

A e mbani mend djalin e Ezelit dhe Ejshanit? Ja sa shumë ka ndryshuar!

Bote, Roze
Ka qenë një nga serialet turke më të ndjekura në botë, madje ka arritur që edhe të fitojë çmime ndërkombetarë. Një histori dashurie e mbushur me tradhti dhe një faji që duhej të paguante dikush që as lidhje nuk kishte me rasti, kjo ka qenë pak a shumë fabula e serialit Ezel. Por a e mbani mend Xhanin, djalin e Ezelit dhe Ejshanit? Ai ka mbushur 19-vjet dhe është në përgatitje të një seriali tjetër. Por shikoni sa shumë ka ndryshuar! /zeri/