Bote

Icha ka dy të dashur në jetën reale

Icha ka dy të dashur në jetën reale

Bote, Roze
Icha është aktorja që edhe në publikun shqiptar arriti të ketë famë. Ajo për shikuesit e serialit ‘Uttaran’ është aktorja më e dashur për shkak të rolit kryesor që ka, përcjell Orainfo. Në Indi konsiderohet një prej aktorëve më të bukura të ekranit. Si e tillë Icha përfolet shumë edhe për jetën private ku ndiqet pas në vendet publike nga fotografët. Ajo është kapur me dy të dashurit e saj me të cilët i dështuan lidhjet që kishte në kohë të ndryshme. Për më shumë shikoni dy meshkujt e Ichës! /gazetaexpress/
“BITCOIN DO TË BJERË NË 0 DOLLAR” – FLET PARASHIKUESI I KRIZËS FINANCIARE TË VITIT 2008

“BITCOIN DO TË BJERË NË 0 DOLLAR” – FLET PARASHIKUESI I KRIZËS FINANCIARE TË VITIT 2008

Bote, Lajme
Bitcoin është një flluskë masive spekulative që do të zbehet, thotë ekonomisti Peter Schiff, më i njohur për parashikimin e aksidentit financiar të vitit 2008. “Njerëzit të cilët e morën atë vite më parë, madje edhe njerëzit që e kanë marrë atë në fillim të vitit, kanë mundësinë të nxjerrin para dhe të bëjnë shumë para. Por njerëzit që po blejnë tani me këto çmime ose çmime më të larta do të humbasin praktikisht gjithçka”, tha Schiff për “RT International Channel”, transmeton Periskopi. “Këto monedha do të kenë vlerën e zeros”, parashikon Schiff. “Tani për tani, e vetmja arsye pse njerëzit po blejnë bitcoin është sepse çmimi po rritet.” “Nuk ka vlerë në bitcoin, ju nuk mund ta përdorni si para,” vë në dukje Schiff. Investitori e quajti bitcoin një “pasuri dixhitale spekulative”
Misioni i papërmbushur i Tribunalit të Hagës

Misioni i papërmbushur i Tribunalit të Hagës

Bote, Lajme
Gjykata penale ndërkombëtare për krimet e luftës në ish-Jugosllavi, e njohur si Tribunali i Hagës, e themeluar 24 vjet më parë, të enjten e përfundon mandatin e saj. Kjo gjykatë ishte themeluar në shkurt të vitit 1993, në kohën kur në dy republikat e ish-Jugosllavisë, në Kroaci dhe në Bosnjë e Hercegovinë, po zhvillohej lufta, e cila u përmbyll në vitin 1995. Nën kompetencën e Tribunalit të Hagës ishte edhe procedimi i rasteve të krimeve të luftës në Kosovë, e cila luftë u përmbyll në qershor të vitit 1999, pas intervenimit për 78 ditë të NATO-s mbi caqet serbe. Por, a e ka përmbushur Tribunali i Hagës misionin tij për sjelljen e drejtësisë për viktimat e luftërave në ish-Jugosllavi, veçanërisht për ato civile? Njohësit e të drejtës ndërkombëtare dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile
Vdes aktorja e njohur nga filmat e animuar “Scooby-Doo”,

Vdes aktorja e njohur nga filmat e animuar “Scooby-Doo”,

Bote, Lajme
Aktorja Heather North, e cila u bë e famshme falë zërit të saj si personazhi Daphne në filmat e animuar “Scooby-Doo”, ka vdekur në moshën 71 vjeçare, pasi humbi betejën e saj me një sëmundje të gjatë. North e filloi karrierën në serinë Hanna-Barbera midis viteve 1970 dhe 1986, përpara se të kthehej në rolin e saj gjatë viteve. Kisha e Parë e Krishterë e Veriut e Hollywood, e cila do të mbajë një shërbim përkujtimor për aktoren, konfirmoi vdekjen e saj. North luajti gjithashtu në emisionet televizive ‘Love American Style’, ‘Adam-12’, etj. Aktorja më së shumti ishte e njohur për karakterin e Daphne Blake-it, e bukura në serialin televiziv të animuar Scooby-Doo, i cili debutoi në vitin 1970. Ajo ishte gjithashtu e njohur për rolet në bashkëpunim me Kurt Russell në ‘Disney’s The Barefoo
Prifti katolik e pranon: Jam gay dhe vazhdoj predikimet

Prifti katolik e pranon: Jam gay dhe vazhdoj predikimet

Bote, Lajme
Një prift katolik në Milwaukee, në Michigan ka dalë publikisht duke pranuar seksulitetin e tij me anë të një letre të hapur Në shkrimin e tij, Gregory Greiten është shprehur se pranon që është gay dhe refuzon të jetojë pjesën e mbetur të jetës i fshehur në hije dhe i veshur me sekrete, transmeton Albeu.com. Siç shkruan edhe lokalja, Milwaukee Journal Sentinel, ky vendim i priftit është përshëndetur dhe duartrokitur nga priftërinjtë e tjerë të Këshillit të Zonës. “Do të pranoj më në fund të jem ai njeri që Zoti krijoi”, – shkruan Greiten. “Në jetën time si prift, do të vazhdoj t’ju ndihmoj, edhe nëse jeni gay, heteroseksual, biseksual apo transgjinorë – në mënyrë që të jetoni ashtu siç Perëndia ju ka krijuar!” Gregory u ka bërë thirrje edhe priftërinjve të tjerë të marrin forcën e
Polici zhveshi uniformën dhe xhemperin, për të mbështjellë beben e braktisur

Polici zhveshi uniformën dhe xhemperin, për të mbështjellë beben e braktisur

Bote, Kuriozitete
Wu Yu nga Yunnan i Kinës, po konsiderohet si hero, pasi hoqi një pjesë të veshjeve, për ta mbajtur ngrohtë një bebe të braktisur. I porsalindur ishte lënë i zhveshur në park, ndërsa qante dhe dridhej, teksa buzët i ishin nxirë nga të ftohtët. Meqenëse uniforma nuk bënte punë, Yu hoqi edhe xhemperin për ta mbështjellë dhe derisa e mbante në krah, ia përqafonte duart për ta ngrohur. Derisa fëmija është dërguar në spital dhe ka gjendje të mirë shëndetësore, forcat e rendit po bëjnë hetime për t’ia gjetur prindërit. /botasot/
Paguan me bitcoin për të vrarë të dashurin!

Paguan me bitcoin për të vrarë të dashurin!

Bote
Një grua italiane, e cila jeton në Danimarkë, ka urdhëruar një vrasje në mars, duke transferuar 4.1 bitcoin, që atëherë kishte vlerën 3 mijë funte. Ajo kishte paguar një vrasës për të vrarë të dashurin e saj, njoftoi gjykata. Mediat daneze raportojnë se gruaja, identiteti i së cilës nuk është bërë i ditur, është dënuar me gjashtë vjet burg dhe u dëbua nga Danimarka, ku kishte jetuar për 30 vjet. Bitcoin mund të bartet në mënyrë elektronike në mes përdoruesve pa një ndërmjetës, si një bankë, duke e bërë potencialisht tërheqës për blerjen e mallrave dhe shërbimeve të paligjshme. /kp
Organi më i lartë religjioz i Turqisë: Bitcoin nuk është e përshtatshme me rregullat e fesë Islame

Organi më i lartë religjioz i Turqisë: Bitcoin nuk është e përshtatshme me rregullat e fesë Islame

Bote
Organi më i lartë religjioz i Turqisë, ka njoftuar se valuta virtuale Bitcoin nuk është e përshtatshme me rregullat e fesë Islame, raporton euronews. Drejtoria për Çështje Religjioze apo ndryshe e njohur si Diyanet, një organizatë shtetërore që merret me çështjet fetare, ka deklaruar se valutat virtuale janë të hapura ndaj spekulimeve financiare, dhe sipas tyre myslimanëve u ndalohet t’i përdorin, transmeton Telegrafi. “Blerja apo shitja e valutave virtuale nuk është e përshtatshme me rregullat e Islamit, për faktin se ato lehtë mund të jenë të hapura për spekulime dhe të përdoren për aktiviteteve ilegale, siç është shpëlarja e parave dhe nuk janë nën mbikëqyrjen e auditorit shtetëror”, ka deklaruar Diyanet, duke iu referuar vendimit të marrë gjatë të premtes së kaluar. Vlera e Bi
Rusia mesazh për armët bërthamore të SHBA’ve në vendet e NATO’s

Rusia mesazh për armët bërthamore të SHBA’ve në vendet e NATO’s

Bote
Shtetet e Bashkuara duhet të tërheqin armët bërthamore që kanë vendosur në Europë në vend të përmirësimit të tyre tha një diplomat i lartë rus. Moska është e shqetësuar se përmirësimet e bombave bërthamore më të përtashmet për një luftë të mundshme aktuale. SHBA depoziton rreth 200 nga bombat bërthamore të saj B61 në vende si Gjermania, Belgjika, Italia, Holanda dhe Turqia si pjesë e programit bërthamor të NATO's. Rusia e ka konsideruar prej kohësh praninë e vazhdueshme të armëve bërthamore amerikane në vende të tjera si një gjest armiqësor pas Luftës së Ftohtë. “Rusia ka tërhequr gjatë armët e saj bërthamore në territorin e saj kombëtar. Ne besojmë se pala amerikane duhet të kishte bërë një gjë të tillë shumë kohë më parë” tha për RIA Novosti, Mikhail Ulyanov, kreu i departamentit të