Kuriozitete

Kuriozitete te ndryshme nga te gjitha fushat.

Tani te gjithe mund te kene Shitoren e tyre Online

Tani te gjithe mund te kene Shitoren e tyre Online

Kuriozitete, Lajme
Sapo eshte lansuar nje projekt i cili mundeson secilin ne Kosove e Shqiperi te kete nje faqe personale ku do te mund te vendosin produktet apo cdo gje qe ata deshirojne te shesin online. Sistemi eshte i tille qe i mundeson secilit te kete shitoren e vet si pershembull: emrijuaj.suksesi.com ! Eshte dicka qe tregu yne ka pasur nevoje qe moti dhe tanime eshte nje realitet. Nese jeni njeri nga te interesuarit per te pasur Falas shitoren tuaj online, nxitoni dhe regjistrohuni para se dikush tjeter te regjistroi emrin tuaj te preferuar. Per kete, thjesht vizitoni: www.suksesi.com
Horoskopi Ditor 31 Janar 2018

Horoskopi Ditor 31 Janar 2018

Kuriozitete
Dashi Dita e sotme do jete shume e mire për ju qe jeni ne një lidhje. Do merreni vesh për gjithçka dhe bashkëpunoni fort. Beqaret do influencohen tej mase nga disa persona te ardhur rishtazi ne pune ose ne lagje dhe do afrohen me ta. Për financat do jete një dite goxha delikate. Merrini gjerat shtruar dhe mos kërkoni t’i rregulloni gjerat menjëherë. Asgjë nuk mund te ndodhe me magji. Demi Asgjë e keqe nuk ka për te ndodhur sot ne jetën tuaj ne çift. Do dashuroheni plot pasion me partnerin dhe kënaqësitë do jene te njëpasnjëshme. Beqaret do i marrin gjerat si t’iu vijnë pa kërkuar asnjë gjë me ngulm. Do jene me fat sot. Sektori i financave do jete me i qëndrueshëm se me pare. Do ndryshoni disa zakone te këqija dhe gjerat do marrin rrugën e duhur. Binjaket Mos u tregoni ideali
Mblidhen mbi 200 kravata për Haradinajn, nesër do t’i dorëzohen

Mblidhen mbi 200 kravata për Haradinajn, nesër do t’i dorëzohen

Kuriozitete, Lajme
Pas deklaratës së kryeministrit Haradinaj se ‘e rriti pagën’ pasiqë ‘i duhen edhe për kravata dhe këmisha’, kanë nisur shakatë në internet. Kushtrim Mehmeti ishte njëri nga ata që nisi një ‘aksion humanitar’ për të mbledhur kravata dhe për t’ia dhuruar kryeministrit. Deri tani ai ka mbledhur 204 sosh. “Aksioni humanitar i Kushtrim B Mehmetit për ta ndihmuar kryeministrin Haradinaj! Deri tani ai ka mbledhur 204 kravata të cilat neser do ia dorëzoj kryeministrit”, ka njoftuar Mehmeti.
Noton për të shkuar në punë(Video)

Noton për të shkuar në punë(Video)

Kuriozitete
Shumica e njerëzve udhëtojnë me autobus, tren apo makinë, përballen me trafik të dendur e madje si rezultat ballafaqohen me shefat për ndonjë vonësë të mundshme. Por për të shmangur të gjitha këto dhe i ngopur me stresin e lëvizjes në rrugët e qytetit të zënë, Benjamin David, paketon gjërat e tij personale të nevojshme për punë dhe zhytet në lumin Isar të Mynihut. David noton për 2km përgjatë lumit të Gjermanisë, ndërsa varësisht nga sezoni, ai mban mbathje apo një kostume të gjatë – si dhe sandale prej gome për të mbrojtur këmbët e tij nga xhami ose biçikleta e rastit që hedh në lumë. Sipas tij udhëtimi i tij është më i shpejtë dhe më relaksues sesa ai në trafik përmes makinave. /botasot/
Pse kosovarët me shumicë myslimane festojnë Krishtlindjen, sipas gazetares zvicerane?

Pse kosovarët me shumicë myslimane festojnë Krishtlindjen, sipas gazetares zvicerane?

Kulture, Kuriozitete
Gazetarja zvicerane, Aleksandra Hiltmann, e cila më 24 dhjetor është kthyer nga Prishtina, në një artikull për albinfo.ch shkruan mbi atmosferën e atjeshme festive në prag të Krishtlindjes. Ajo zbulon shkaqet përse në një vend me shumicë myslimane festohet me kaq entuziazëm një festë e krishterë Një vizitë në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, tregon: Krishtlindja është festë e popullarizuar. Bredhat e Krishtlindjes dhe kurorat zbukurojnë rrugët dhe kafenetë. E çuditshmja në këtë rast është se shumica e popullsisë së Kosovës dhe Prishtinës është myslimane. Si funksionon kjo? Njerëz nga Prishtina dhe rrethina e saj na shpjegojnë përse Krishtlindja është kaq popullore në mesin e myslimanëve. Kur në Prishtinë errësohet, bulevardi “Nënë Tereza” shkëlqen nga dritat. Vargje të panumërt
Dokument i rrallë kushtuar Skënderbeut

Dokument i rrallë kushtuar Skënderbeut

Kuriozitete
NGA: GJON KEKA "Engjëjt e dalluar dhe të shkëlqyeshëm,ushtrisë Konstantiniane,dhe urdhërit të martirëve të dalluar të shenjtit Gjergj,shkruar greqisht dhe përkthyer në latinisht, kushtuar Burrit fisnik Gjergj Kastrioti i origjinës Epirote, dhe dedikuar Dukëve dhe Princave të shkëlqyer, Dhimitrit, Mihalit,Kantakuzenit, Engjëllit, Flavit ,Komnenit. dhe zotëruesve të tashëgimisë së Moldavisë dhe Besarabisë.“ - Këtë dokument e gjeta në librin „Constitutio definitoria sacrae angelicae auratae[...],1755.“ Përkthimi i tekstit nga latinishtja në shqip u bë nga miku im porf.Jahja Drancolli.) /botasot/
A mund ta gjeni ariun mes drerëve?

A mund ta gjeni ariun mes drerëve?

Kuriozitete
Ky ilustrim është në grupin e ilustrimeve më të vështira për ta gjetur. E punuar nga artisti hungarez, Gergely Dudas, i njohur si Dudolf, ky krijim është unik dhe ndër më të vështirët për ta gjetur. “Babagjyshi është i frikësuar, pasi mes drerëve të tij ndodhet një ari dhe po përpiqet ta gjejë, në mënyrë që të mos sulmohet prej tij”, është tregimi për këtë vizatim. /botasot/
Polici zhveshi uniformën dhe xhemperin, për të mbështjellë beben e braktisur

Polici zhveshi uniformën dhe xhemperin, për të mbështjellë beben e braktisur

Bote, Kuriozitete
Wu Yu nga Yunnan i Kinës, po konsiderohet si hero, pasi hoqi një pjesë të veshjeve, për ta mbajtur ngrohtë një bebe të braktisur. I porsalindur ishte lënë i zhveshur në park, ndërsa qante dhe dridhej, teksa buzët i ishin nxirë nga të ftohtët. Meqenëse uniforma nuk bënte punë, Yu hoqi edhe xhemperin për ta mbështjellë dhe derisa e mbante në krah, ia përqafonte duart për ta ngrohur. Derisa fëmija është dërguar në spital dhe ka gjendje të mirë shëndetësore, forcat e rendit po bëjnë hetime për t’ia gjetur prindërit. /botasot/
I keni parë disa fshatra të zbukuruara për Krishtlindje, por Novosellen ende jo!

I keni parë disa fshatra të zbukuruara për Krishtlindje, por Novosellen ende jo!

Kuriozitete
Novosellë, është një fshat tjetër i Gjakovës që është shndërruar në mrekulli për nga pamja, gjatë këtyre ditëve të festave të fund vitit. Rruga kryesore e fshatit dhe kisha katolike e ‘Shën Rrokut’ që ndodhet në Novosellë janë stolisur të gjitha, për Krishtlindje dhe për vitin e ri, shkruan Gazeta Express. Ky nuk është i vetmi fshat i Gjakovë që gjatë këtij maji është transformuar krejtësisht, nga zbukurimet e festave. Për më shumë shikojeni këtë video: /gazetaexpress/