Kuriozitete

Kuriozitete te ndryshme nga te gjitha fushat.

Qytetarët e Kosovës për 5 vjet kanë paguar 41 milionë euro rrymë për veriun

Qytetarët e Kosovës për 5 vjet kanë paguar 41 milionë euro rrymë për veriun

Kuriozitete
Gjatë një raportimi në Komisionin për të Drejtat e Njeriut, kryesuesi i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE), Arsim Janova ka thënë se së fundmi janë duke u përballur me një sfidë nga sistemi gjyqësor për faturat e energjisë për një vendim për periudhën 2012 deri tash. “Në vitin 2012 është nxjerrë një vendim që ka afat deri më 31 mars 2018. Avokati i Popullit ka vërejtur këtë, mirëpo kjo çështje ka të bëjë me situatën politike në veri. Kështu që në këtë kategori kanë hyrë edhe humbjet e energjisë të pa autorizuar. Ne i kemi kthyer një përgjigje Avokatit të Popullit, ku kemi thënë se bordi i ZRRE është jo funksional dhe deri sa të kompletohet Bordi ne nuk jemi në gjendje të marrim vendim për këtë çështje. Andaj, ne çdo vendim duhet ta aprovojmë. Pjesa prej 3.5 përqind për
“Kur shqiptarët ishin qytetarë, stërgjyshërit e frëngjve dhe të anglezëve visheshin me lëkura bualli dhe rronin të futur në shpellat”

“Kur shqiptarët ishin qytetarë, stërgjyshërit e frëngjve dhe të anglezëve visheshin me lëkura bualli dhe rronin të futur në shpellat”

Kuriozitete
Faik Konica konsiderohet si një nga mendjet më të mprehta, por dhe shumë i hidhur me realitetin dhe shqiptarët. Më poshtë kemi përzgjedhur disa thënie të tij ndër vite: –Dëshira për hakmarrje është susta më e fuqishme e shpirtit shqiptar. (Albania 4, 1907). -Shqiptari e ka zakon që kundërshton para se të marrë vesh. (Vepra 1, f. 187). -Mjerimi i shqiptarëve ka qenë në tërë kohërat të kapej pas individëve dhe jo pas ideve… Historia e Shqipërisë është e mbushur fund e krye me prova të tilla të përngjashme. Të përpiqemi me të gjitha forcat tona të shërojmë shqiptarët nga dashuria për individët. Ata duhet të mësojnë të duan Shqipërinë – jo t’i bëjnë qejfin këtij apo atij shqiptari. (Albania 16, 15-30 korrik 1898). -Shqiptarët nuk ndahen në të krishterë e në muhamedanë, po ndahen
Marrëveshja e vitit 1938: Sa para ia jepte Serbia Turqisë për largimin e shqiptarëve

Marrëveshja e vitit 1938: Sa para ia jepte Serbia Turqisë për largimin e shqiptarëve

Kuriozitete
Në vitin 1938 qeveria e mbretërisë jugosllave ka nënshkruar një konventë me qeverinë e Republikës së Turqisë për emigrimin e popullatës turke (në të vërtet ishte fjala për shpërnguljen e popullsisë shqiptare të konfesionit mysliman, transmeton kp), nga pjesa jugore e Serbisë, gjegjësisht nga Kosova dhe trevat tjera shqiptare që shtriheshin në 3 banovina: në banovinën e Zetës, Moravës dhe të Vardarit. K O N V E N T A Mbi rregullat e emigrimit të popullatës turke * (*Fjala është për shpërnguljen e popullsisë shqiptare të konfesionit mysliman) nga regjioni i Serbisë së Jugut në Jugosllavi. Qeveria e Republikës së Turqisë dhe Qeveria e Madhërisë së Mbretit të Jugosllavisë konstatojnë: – Emigrimin (shpërnguljen) e myslimanëve nga regjioni i Serbisë së Jugut, dhe – Njëheresh vlerësojn
Ky është qyteti i Kosovës që fle mbi ar

Ky është qyteti i Kosovës që fle mbi ar

Kuriozitete
Vetëm disa ditë para se Kosova ta shpallte pavarësinë, përfaqësues të “Rio Tinto” (Lydian International), kanë njoftuar se në Rahovec kanë zbuluar rezerva të reja të arit, me një mesatare prej 1.87 gram ari për një ton mase të mineraleve, e cila shkon deri në 7.97 gram, por edhe pa këtë vlerësimet sugjerojnë se gjetjet e shtatë mineraleve strategjike (plumb, zink, argjend, nikel, mangan, molibden dhe bor) në Kosovë kanë një vlerë prej 1.000 miliardë dollarë amerikanë, njoftoi Partia e Pensionistëve të Bashkuar të Serbisë (PUPS). Siç shkruan B92, PUPS, ka përmendur këtë zbulim si argument, me rastin e mesazheve të Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç për punëtorët e Trepçës se “derisa të jetë Serbia, Trepçën askush nuk do t’ua grabis”, se nuk ka asnjë ofertë që do ta bëjë Serbinë të ka
Vëllai i Molliqajt: Dardani është i drejtë, kundërshtarët e tij janë servilë

Vëllai i Molliqajt: Dardani është i drejtë, kundërshtarët e tij janë servilë

Kuriozitete, Lajme
36Ish-sekretari i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, ka vendosur të mos u përgjigjet akuzave në rrjetet sociale nga aktivistët e VV-së dhe zyrtarë të saj, por atë po e zëvendëson vëllai i tij, Vloriani. Aktivisti i VV-së nga Tirana, Arbër Zaimi, e quajti Dardanin nihilist e cinik, e Vloriani i ka kthyer njësoj akuzat ndaj vëllait. Pas emisionit të mbrëmshëm në Klan Kosova, Dardan Molliqaj u sulmua edhe më tej në rrjetet sociale nga aktivistët që përkrahin Albin Kurtin. Molliqaj tha se ai dallon nga Kurti, ndër të tjera, sepse Bashkimin Kombëtar nuk e sheh nga aspekti folklorik, e për këtë reagoi edhe aktivisti nga Tirana, Arbër Zaimi. “Për cinikun e nihilistin çdo shprehje e dashurisë dhe e besimit (tek një vërtetësi, tek një drejtësi) është patetike ose folklorike”, ka shkruar Zaimi
A mund ta parandalojmë plakjen? Vjen studimi ekzaltues!

A mund ta parandalojmë plakjen? Vjen studimi ekzaltues!

Kuriozitete
Shumë shkencëtarë dhe doktorë kanë nisur të mendojnë për procesin natyror të plakjes. Një ekspert ka publikuar kohët e fundit një artikull në Scientist, duke e parë plakjen si një sëmundje të cilën mund ta shërojmë. Dr. Mutaz Musa është një mjek në kolegjin “Albert Ajnshtajn” në Nju Jork. Ai thotë se plakjen duhet ta shikojmë si një gjendje jonormale fizike, e cila mund të trajtohet. Në të njëjtën mënyrë, siç e shohim dhe trajtojmë kolesterolin, problemet e zemrës e të tjera, duhet ta trajtojmë edhe dëmin që shkaktohet nga plakja. Musa nuk është i vetëm në mendimin se plakja është një sëmundje që duhet të trajtohet. Në artikullin e tij ai citon Aubrey de Grey, një shkencëtar kompjuterik dhe biolog, i cili ka bërë fushatë që plakja të trajtohet si një sëmundje patologjike.
Kjo është gruaja që ka jetuar më së gjati ndonjëherë

Kjo është gruaja që ka jetuar më së gjati ndonjëherë

Kuriozitete
Një grua meksikane është bërë njeriu më i vjetër që ka jetuar ndonjëherë, duke arritur moshën 127 vjeçe, por ajo ka humbur certifikatën e saj të lindjes katër dekada më parë kur ndërroi shtëpinë. Leandra Becerra Lumbreras thuhet se ka lindur më 31 gusht 1887. Ajo ishte 27 vjeçare, kur filloi Lufta e Dytë Botërore, dhe në pension si 66 vjeçe kur Mbretëresha Elizabeth II mori fronin në Britani, ndërsa 82 vjeçare kur për herë të parë shkeli këmba e njeriut në hënë. Dhe sekreti i jetëgjatësisë së saj ishte se, ajo ushqehej mirë, flenë për ditë të tëra dhe nuk u martua asnjë herë. Lumbreras thuhet se ka luftuar në revolucionin meksikan të viteve 1910-1917. Ish rrobaqepsja nga nga qyteti perëndimor meksikan Zapopan, i ka varrosur tashmë pesë fëmijët e saj dhe disa nga 20 nipërit. I f
Qytetet që flenë dhe zgjohen më herët në të gjithë botën

Qytetet që flenë dhe zgjohen më herët në të gjithë botën

Kuriozitete
Njujorkezët janë të parët që shkojnë në shtrat, ndërsa moskovitët të fundit që ngrihen prej tij, ka zbuluar një studim i fundit që u mor me zakonet globale të gjumit. Kërkuesit e “Jawbone” i nxorën të dhënat nga përdoruesit e gjurmuesit të njohur të fituesit që zotëron kompania teknologjike. Në përfundim rezultoi se shumica e Nju Jorkut fle apo janë shtrirë në shtrat në orën 11 të mbrëmjes, ndërsa Moska dhe Dubai nuk ngrihen pa shkuar ora 8 e mëngjesit. A e dini se? Qyteti që fle më pak në të gjithë botën është Tokio, në Japoni ku banorët flenë mesatarisht 5 orë e 44 minuta. Më shumë flihet në Melburn të Australisë, 6 orë e 58 minuta. Më shpejt shkojnë në shtrat banorët e Brisbanes, në Australi. Ata flenë në orën 10:57 të mbrëmjes. Më vonë shtrihen moskovitët në 12 e 46 pas mesnat
10 ushqimet që nuk duhet t’i hani para gjumit

10 ushqimet që nuk duhet t’i hani para gjumit

Kuriozitete, Shendeti
Pas një dite të vështirë në punë, sistemi juaj i tretjes duhet të bëjë një pushim. Të gjithë e dimë se të shkojmë në shtrat me stomakun plot, është një gabim i madh. Pas një dite të vështirë në punë ose në shkollë, trupi ynë ka nevojë për një ndërprerje nga kryerja e funksioneve të përditshme dhe sistemi juaj i tretjes duhet të bëjë gjithashtu të njëjtën gjë. Nëse hani ushqim të yndyrshëm para se të shtriheni për të fjetur, mund t’ju shkaktojë urth. Po nëse vërtet keni nevojë për të ngrënë diçka, të paktën mos hani dy deri tre orë para se të shkoni në shtrat. Ja 10 ushqime me kalori të lartë, që ju nuk duhet t’i hani para gjumit 1. Makarona Makaronat janë një nga ushqimet më të pasura me kalori, që duhet t’i shmangni para gjumit. Mund të jetë e lehtë për t’i gatuar, pasi ka shu
Më thuaj me kë ha, të të them çfarë po ha

Më thuaj me kë ha, të të them çfarë po ha

Kuriozitete
Sipas një studimi anglez, dieta jonë ushqimore kushtëzohet në një masë të madhe nga personat që na rrethojnë. Edhe zgjedhjet ushqimore, kushtëzohen nga ambjenti social. Sipas një studimi të fundit në Britaninë e Madhe, stili ynë i dietës është lehtësisht i ndikueshëm nga ai i miqve tanë. Ndaj para se të zgjidhni miqtë, mbani mend këtë e më pas seleksiononi ata të cilët ju duken sikur e duan më shumë jetën e shëndetshme. Rezultatet e këtij kërkimi do të duhet të konfirmohen edhe nga analiza të tjera, megjithatë për studiuesit britanikë, kjo është një rrugë “gjysmë e shtruar”. Sipas tyre, sjelljet ushqyese mund të transmetohen në aspektin social dhe këtë duhet ta kenë mirë parasysh ata të cilët ndërtojnë strategji komunikimi të reja, për të nxitur konsumin e ushqimit të shëndetshëm.