Lajme

Nëna shkon të zgjojë trinjakët, i gjen të vdekur pranë njëri-tjetrit

Nëna shkon të zgjojë trinjakët, i gjen të vdekur pranë njëri-tjetrit

Lajme
Charlie dhe Noah vetëm pesë muajsh, ishin të dobët që kur lindën por Ethan ishte gjallë në shtrat kur mamaja Sarah i gjeti ato, përcjell albeu.com29-vjeçarja e tronditur thirri "foshnjat e mia, foshnjat e mia" duke kërkuar ndihmë.Vogëlushët kishin lindur para kohe, por ishin në fazë rikuperimi dhe dukeshin mirë. Vogëlushët humbën jetën të helmuar me monoksid karboni, nga nxehësja që po përdorej për tu ngrohur. "Ne jemi të shkatërruar në humbjen e dy foshnjave tona të bukura, të cilët së bashku me vëllain e tyre Ethan ndriçuan botën tonë. Noeja dhe Charlie ishin jeta, zemra dhe shpirti im", tha e përlotur nëna e fëmijëve./gazetaexpress/
Raportuesi i Kosovës në PE: Pas Demarkacionit, liberalizimi i vizave afër

Raportuesi i Kosovës në PE: Pas Demarkacionit, liberalizimi i vizave afër

Lajme
Deutsche Welle: Zoti Sholtes, si e shihni vendimin e Paralementit të Kosovës për miratimin e marrëveshjes për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi?Igor Sholtes: Ky ishte një moment i shumëpritur, sepse e gjithë bashkësia ndërkombëtare ka kërkuar shpesh që të marrëveshja të ratifikohet, që është një fakt shumë i rëndësishëm, të cilin e ka theksuar edhe zoti Juncker në strategjinë e tij për futjen e Ballkanit në BE.  Ky është një hap shumë i rëndësishëm në veçanti për qytetarët e Kosovës, sepse tani ata janë shumë afër liberalizimit të vizave dhe lirisë së lëvizjes, që është një prej postulateve elementare të BE. Në këtë mënyrë Kosova është kthyer në lojë dhe ka plotësuar një prej kushteve shumë të rëndësishme për liberalizimin e vizave.DW: Ju thoni se është bërë një hap shumë i rëndësishëm
Mrasori zgjidhet Kryetar i Bordit të BQK-së

Mrasori zgjidhet Kryetar i Bordit të BQK-së

Lajme
Mrasori ka punuar në BQK për mbi 11 vite ku ka ushtruar funksione të rëndësishme, përfshirë funksionin e Sekretarit të Bordit Ekzekutiv të BQK-së dhe të Këshilltarit të Guvernatorit. Gjatë periudhës së shërbimit të tij në BQK, ai ishte i përfshirë në të gjitha proceset e rëndësishme për realizimin e objektivave të BQK-së.Si kryesues i Komisionit për Integrime Evropiane të BQK-së, Mrasori ishte pjesëmarrës në procesin e dialogimit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Ai ishte pjesëmarrës i rregullt i delegacionit të BQK-së në takimet vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore. Po ashtu, dy herë ka qenë zëvendësguvernator i përkohshëm i Republikës së Kosovës në FMN gjatë takimeve vjetore. Më datë 26 janar 2018 është zgjedhur nga Kuv
A është ky fundi i botës, pamje që tregojnë çarjen masive të tokës

A është ky fundi i botës, pamje që tregojnë çarjen masive të tokës

Lajme
Në kryqëzimin e me rrugën e Mai Mahiu-Narok, ajo që ishte kohët e fundit një tokë e pjellore tashmë është zvogëluar në një hapësirë të thyer, që është 50 metra e thellë dhe më shumë se 20 metra e gjerë.Ky vend, megjithatë, është vetëm një nga dhjetëra, ndoshta qindra pika të tjera të dobëta në Luginën e Riftit të Madh, i cili kalon nëpër kontinentin Afrikan nga Mozambiku, thonë shkencëtarët.Katër vende në Bririn e Afrikës – Somalia dhe gjysma e Etiopisë, Kenia dhe Tanzania – pritet të ndahen nga Afrika për të formuar një kontinent të ri – të referuar si Plani Somal – në rreth 50 milion vjet.Shirat vetëm sa e kanë acaruar situatën duke larguar hirin dhe duke nxjerrë në pah plasaritjet e mëdha të tokës, përcjell bw.Tektonika e pllakave ose zhvendosja e masave të Tokës bazohet në argumentin s
Gecaj godet Ramushin: Demarkacionin e shndërrove në kauzë fiktive politike

Gecaj godet Ramushin: Demarkacionin e shndërrove në kauzë fiktive politike

Lajme
Teksti i plotë:Tradhtia, mashtrimi e pafytyrësia brirë nuk kanë!E kishin keqpërdorur deri në ekstremin më primitiv marrëveshjen e shënimit të vijës kufitare me Malin e Zi, duke e shndërruar atë në njërën nga kauzat e tyre fiktive politike, kryekëput me qellim të marrjes së dhunshme të pushtetit. Na kishin thënë shprehimisht, dhe këtë madje edhe duke përdorur mënyra dhe metoda të papara deri atëherë të dhunës ndaj institucioneve legjitime të shtetit të Kosovës, se marrëveshja ishte jo e drejt dhe se Kosova “padiskutueshëm” humbiste mbi 8 mijë hektarë tokë! Kishin përsëritur këtë gënjeshtër për çdo ditë të Zotit. Në fund arritën të marrin pushtetin, krejt me metoda të palejueshme e korruptive të shantazhit dhe të kërcënimeve: edhe këtë herë, partia emblematike e pabesisë në skenën politike n
Hoxhaj: Kushtet e Listës Serbe ishin të papranueshme për ne

Hoxhaj: Kushtet e Listës Serbe ishin të papranueshme për ne

Lajme
Në Interaktiv të KTV-së, Hoxhaj ka thënë se Qeveria sot e ka dëshmuar atë që e kishte proklamuar, se është një Qeveri e vendimeve të mëdha.“Ky është një lajm shumë i madh për qytetarët e Kosovës, pasi është procesi ma i rëndësishëm që kanë ndodhur, e për Qeverinë është një nga më të mëdhatë. Ratifikimi i Marrëveshjes ka qenë shkaku kryesor i rrëzimit të asaj Qeverie. Mendoj se sot kemi arritur që të tregojmë atë që kemi proklamuar, se kjo Qeveri do të jetë e vendimeve të mëdha”, është shprehur ai. Hoxhaj ka thënë se votat janë siguruar falë një bashkëpunimi shumë të shëndoshë, ndërsa tregon se kanë biseduar edhe me Listën Serbe, por kërkesat e saj ishin të papranueshme për palën shqiptare. “Kemi pasur një deklaratë të përbashkët, e shëndoshë, në mënyrë që të bëhen rregullimet e këtij demar
Skenderaj, Drenasi, Vushtrria dhe Kastrioti thellojnë bashkëpunimin

Skenderaj, Drenasi, Vushtrria dhe Kastrioti thellojnë bashkëpunimin

Lajme
Kryetarët Bekim Jashari, Ramiz Lladrovci, Xhafer Tahiri dhe Xhafer Gashi, në takimin e sotëm, u zotuan për thellimin e bashkëpunimit në mes të katër komunave, të lidhura me kufijtë ndërkomunal, por edhe me bjeshkët e Çyçavicës, të njohur gjatë historisë.Bashkëpunimi ndërkomunal konsiston në lëmin e infrastrukturës, shërbimeve publike, arsimit, kulturës, sportit e në veçanti në lëmin e ekonomisë, duke planifikuar zona me interes të përbashkët siç është turizmi, terrenet e ndryshme rekreative dhe biznesore. Po ashtu, me rëndësi në këtë bashkëpunim do të jenë ruajtja e ambientit, kujdesi ndaj ujërave si dhe sipërfaqeve të gjelbëruara.“Ky takim, është fillim i një bashkëpunimi dhe iniciative të qëndrueshme për zhvillim ndërkomunal, me rëndësi të veçantë për zonat kufitare, ku qytetarët e zonav
Pacolli: Sllovakia e Greqia s’do ta pengojnë Kosovën

Pacolli: Sllovakia e Greqia s’do ta pengojnë Kosovën

Lajme
Pacolli ka thënë në emisionin “DPT Te Fidani”, në televizionin T7, se Greqia e Sllovakia nuk do të përbëjnë pengesë për integrimin evropian të Kosovës.Ai ka thënë se në takime që ka zhvilluar me zyrtarë të lartë sllovakë e grekë ka marrë garanci se Sllovakia e Greqia “nuk do ta pengojnë Kosovën në rrugëtimin e saj”. Përkundrazi, Pacolli ka thënë se këto dy shtete “do ta mbështesin” Kosovën. Pacolli, i cili udhëheq Aleancën Kosova e Re, ka paralajmëruar se Kosova do të hapë zyra diplomatikë në një të ardhme të afërt në Sllovaki dhe në Greqi. /Express//gazetaexpress/
Komandanti serb i Bondsteelit: Detyrë jona ta ruajmë stabilitetin në shtetin e Kosovës

Komandanti serb i Bondsteelit: Detyrë jona ta ruajmë stabilitetin në shtetin e Kosovës

Lajme
Komandanti i ri i bazës amerikane në Kosovës, është inxhinier bërthamor nga Universiteti i Marylandit me stazh ushtarak prej 29 vjetësh, transmeton Koha.net.Mediet amerikane, duke raportuar për emërimin e Ducich thonë se ai po shkon në një territor “me gjendje të qetë lufte” dhe ku kohë më parë është vrarë një lider politik."Detyrë jona është garantojmë stabilitetin dhe lirinë e lëvizjes në shtetin Kosovë”, ka thënë Ducich në prag të fluturimit drejt Bondsteelit ku do të qëndrojë në detyrë nëntë muaj.“Ne do të vazhdojmë paanshëm të përkrahim zhvillimin, stabilitetin dhe paqen në gjithë rajonin. Ky mision për mua ka rëndësi të madhe. Jam oficeri i parë me origjinë serbe që do të komandoj grupin shumëkombësh të Lindjes . Jam i privilegjuar që jam këtu dhe do të jap çdo gjë nga vetja për t’i
Johnson: Putin do ta shfrytëzojë Botërorin, si Hitleri Olimpiadën e 1936’s

Johnson: Putin do ta shfrytëzojë Botërorin, si Hitleri Olimpiadën e 1936’s

Lajme
Ky është pretendimi i ngritur nga deputeti laburist, Ian Austin, me të cilin në fakt bie tërësisht dakord edhe Sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson, teksa ky i fundit thekson më tej se ai (Austin) ishte “totalisht i saktë” kur tha se presidenti rus kërkonte të “lustronte regjimin e tij brutal e të korruptuar”.Johnson tha se do t’i duhej të kishte një “bashkëbisedim urgjent” me Rusinë mbi sigurinë e tifozëve anglezë gjatë këtij turneu, por një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme iu kundërpërgjigj duke thënë se ai (Johnson) “ishte helmuar nga urrejtja”. Nëse Johnson ka folur në emër personal apo jo, këtë e sqaroi një zëdhënëse e “Downing Street”, kur konfirmoi se Sekretari i Jashtëm ka folur në emër të qeverisë dhe shtoi se ata po punonin ngushtësisht me policinë britanike mbi planet e