Lajme

Vuçiq bën homazhe te vendi ku u vra Oliver Ivanoviq

Vuçiq bën homazhe te vendi ku u vra Oliver Ivanoviq

Lajme
Vuçiq ka vendosur kurora lulesh në vendin ku u vra politikani serb, Oliver Ivanoviq, të martën. Shkak i vizitës së Vuçiq ishte pikërisht kjo vrasje. Gjatë qëndrimit të manastir, Vuçiq kërkoi që ky rast të zbardhet sa më shpejtë. Më pas, Vuçiq do të qëndrojë në Fakultetin e Shkencave Teknike në Mitrovicën veriore, në një takim të mbyllur, do të bisedojë me përfaqësuesit politik dhe institucional të serbëve të Kosovës dhe pastaj është paraparë që Vuçiq të udhëtoj për në pjesën qendrore të Kosovës, në Graçanicë dhe Llapna Sellë, ku do të bisedojë me banorët lokal./gazetaexpress/
Zyrtarët e Policisë së Kosovës thonë se deri tash s’ka asnjë incident në vizitën e Vuçiqit

Zyrtarët e Policisë së Kosovës thonë se deri tash s’ka asnjë incident në vizitën e Vuçiqit

Lajme
Aleksandar Vuçiq, po zhvillon vizitën e tij të shtatë për këto pesë vitet e fundit në Kosovë, ku para një ore ishte në manastirin e Banjskës. Tani, ai do të shkojë në Mitrovicën veriore të bëjë homazhe në vendin ku u vra politikani serb, Oliver Ivanoviq, gjatë kësaj jave. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Besim Hoti ka thënë për Express se gjendja e sigurisë është e qetë dhe se nuk ka ndodhur deri tani asnjë incident. “Jo, nuk ka asnjë incident, gjithçka ka kalu mirë, sipas planit të policisë, dhe gjithçka është në rregull”, ka thënë Hoti. Ndërkohë, serbët e Mitrovicës veriore po e presin të mbërrijë presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq. Më pas, Vuçiq do të qëndrojë në Fakultetin e Shkencave Teknike në Mitrovicën veriore, në një takim të mbyllur, do të bisedojë me përfaqësuesit politik dhe
Vucic mbërrin në Veri te vendi ku u vra Ivanoviqi

Vucic mbërrin në Veri te vendi ku u vra Ivanoviqi

Lajme
Ndonëse në agjendën e tij nuk është paralajmëruar, pritet që Vuçiq të vendosë kurorë para zyrës së Iniciativës qytetare “Liri, Demokraci, Drejtësi”, aty ku është vrarë lideri i këtij subjekti politik, Oliver Ivanoviq.Më pas, është paraparë që Vuçiq të udhëtoj për në pjesën qendrore të Kosovës, në Graçanicë dhe Llapna Sellë, ku do të bisedojë me banorët lokal. Me urdhër të Drejtorisë kryesore të policisë, policia rajonale e veriut ka hartuar planin operativ për këtë vizitë, për zbatimin e të cilit është paraparë angazhimi i një numri të madh të pjesëtarëve të policisë, ka thënë Bojiq. Ndonëse më herët ishte paralajmëruar që Vuçiq do të qëndroj dy ditë në Kosovë, ai do ta përfundojë vizitën të shtunën, pas takimit me qytetarët lokal në Llapna Sellë.Kjo është vizita e shtatë e Vuçiqit në Koso
Kjo është gjendja aktuale në Mitrovicën veriore

Kjo është gjendja aktuale në Mitrovicën veriore

Lajme
Përmes kësaj videoje mund të shihni gjendjen aktuale të Mitrovicës veriore, ku forca të mëdha policore gjenden atje, transmeton Express.Vuçiq sapo përfundoi vizitën e tij në manastirin e Banjskës, ku u prit nga përfaqësues të Listës Srpska dhe kryetari i Mitrovicës veriore, Goran Rakiq.Kjo është vizita e shtatë e Vuçiqit në Kosovë në pesë vitet e fundit, ndërkaq e para në cilësinë e presidentit të Serbisë.Edhe pse fillimisht u raportua se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të qëndrojë në Kosovë dy ditë, të shtunën dhe të dielën, ai do ta përfundojë vizitën sot, pas takimit me qytetarët në Llapna Sellë.Më pas, Vuçiq do të qëndrojë në Fakultetin e Shkencave Teknike në Mitrovicën veriore, në një takim të mbyllur, do të bisedojë me përfaqësuesit politik dhe institucional të serbëve të K
Ministria e Infrastrukturës: Të gjitha rrugët janë të kalueshme

Ministria e Infrastrukturës: Të gjitha rrugët janë të kalueshme

Lajme
“Në Regjione, rrugët janë të gjitha të kalueshme pa ndonjë vështirësi. Sot ne mëngjes kanë filluar reshjet e borës me intensitet te ultë, kompanitë janë duke e monitoruar gjendjen, të gatshme për intervenim sipas nevoje”, është shprehur Fatos Mani, këshilltar politik i Ministrit, Pal Lekaj.Ai ka shtuar se temperatura minimale është 1 grad celsius. “Kjo është gjendja momentale, për çdo ndryshim do të raportohet”, ka shtuar Mani./Express /gazetaexpress/
Veriorët të gatshëm për ta pritur presidentin e Serbisë

Veriorët të gatshëm për ta pritur presidentin e Serbisë

Lajme
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, pritet që pas qëndrimit në manastirin në Banjskë, të shkojë për homazhe aty ku u vra Ivanoviq. “Një grup i vogël qytetarësh janë mbledhur afër vendit ku presidenti serb Aleksandar Vuçiq pritet të mbërrijë në orën 12:00 për homazhe. Përndryshe masa të shtuara sigurie ka në gjithë pjesën veriore”, raporton KTV./gazetaexpress/
Suspendohet Prokurori që dikur i denonconte kolegët se po i ngucin gratë e huaja

Suspendohet Prokurori që dikur i denonconte kolegët se po i ngucin gratë e huaja

Lajme
Komisioni Disiplinor i Këshillit Prokurorial të Kosovës (KPK) ka suspenduar nga puna prokurorin e Prokurorisë Speciale, Ali Rexha i cili këtë javë kishte konfirmuar për KTV-në nisjen e hetimeve parapenale për zëvendëskryeprokuroren e Shtetit, Sevdije Morina dhe kryeprokurorin e Gjilanit, Jetish Maloku.Mëngjesin e sotëm, ai nuk është lejuar të hyjë në objektin e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës duke i dhënë vetëm lajmin e suspendimit. I kontaktuar nga KTV-ja, Rexha ka konfirmuar lajmin, deri sa ka thënë se do të presë ditën e hënë për të parë se çka shkruan në vendimin e suspendimit. Lajmin e suspendimit të Rexhës për KTV e ka konfirmuar edhe kryeprokurori i Prokurorisë Speciale, Reshat Millaku. Përderisa kryetari i Komisionit Disiplinor të KPK-se, Arben Ismajlj i kontaktuar n
Nëna me foshnjën e saj i shpëtojnë për pak rrëzimit të pemës

Nëna me foshnjën e saj i shpëtojnë për pak rrëzimit të pemës

Lajme
Ky website kontrollohet dhe menaxhohet nga Media Works. Të gjitha materialet , përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me të drejta autoriale të Media Works. Materialet janë për shfrytëzimin personal tuajin dhe për qëllime jo-komerciale. Ato nuk mund të kopjohen, riprodhohen, ripublikohen, modifikohen, transmetohen, ose distribuohen në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të Gazetës Express. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë website ose medium tjetër, pa lejen e Gazetës Express, është shkelje e drejtave autoriale dhe është i ndaluar, sipas dispozitave ligjore në fuqi. Digital Marketing Strategies for businesses /gazetaexpress/
Vuçiq qëndron vetëm sot në Kosovë

Vuçiq qëndron vetëm sot në Kosovë

Lajme
Kjo është vizita e shtatë e Vuçiqit në Kosovë në pesë vitet e fundit, ndërkaq e para në cilësinë e presidentit të Serbisë. Ndonëse më herët ishte paralajmëruar që Vuçiq do të qëndroj dy ditë në Kosovë, ai do ta përfundojë vizitën të shtunën, pas takimit me qytetarët lokal në Llapna Sellë. Vizita e Vuçiqit në Kosovë pason katër ditë pas vrasjes së Oliver Ivanoviqit, siç ka paralajmëruar ai, për të biseduar me serbët. Sipas planit të vizitës është paraparë që Vuçiq, fillimisht po qëndron në veri të Kosovës, ku po viziton Manastirin e Banjskës, e më pas do të qëndrojë në Fakultetin e Shkencave Teknike në Mitrovicën veriore, në një takim të mbyllur, do të bisedojë me përfaqësuesit politik dhe institucional të serbëve të Kosovës. Më pas, është paraparë që Vuçiq të udhëtoj për në pjesën qendrore
Thaçi në Davos, bashkë me Trumpin, Makronin, Trudeaun dhe liderë të tjerë botërorë

Thaçi në Davos, bashkë me Trumpin, Makronin, Trudeaun dhe liderë të tjerë botërorë

Lajme
Në mesin e tyre, i vetmi i ftuar nga Kosova do të jetë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Zyra për Informim e Presidentit ka konfirmuar se Thaçi do të jetë pjesëmarrës në Forumin më të madh ekonomik botëror.Sipas Zyrës, gjatë qëndrimit atje, presidenti Thaçi do të zhvillojë shumë takime, për të shtyrë përpara agjendën e njohjes dhe thellimin e bashkëpunimit bilateral me përfaqësues të lartë të shteteve pjesëmarrëse. Zyra për Informim ka paralajmëruar se në ditët në vazhdim do të japin informacione shtesë lidhur me agjendën e plotë të presidentit Thaçi në Davos.Në këtë forum do të marrë pjesë, po ashtu, presidenti i Brazilit, Argjentinës, Zvicrës, dhjetëra presidentë nga Afrika dhe shefa të korporatave më të fuqishme botërore. Ky forum mbledh shumicën e liderëve më të fuqishëm të botës, të