Lajme

Jeremiq: SHBA’ja s’i la Vuçiqin e Thaçin të këmbejnë territore

Jeremiq: SHBA’ja s’i la Vuçiqin e Thaçin të këmbejnë territore

Lajme
Jeremiq në intervistën për "Vreme" të Beogradit ka thënë se Vuçiq e Thaçi janë takuar më 13 mars në Paris e pastaj në javën pasuese në Nju – Jork që ishte edhe përgatitje për takimin e tyre të përbashkët me Federica Mogherinin më 23 mars në Bruksel.Sipas fjalëve të Jeremeqit, Vuçiq ka shfaqur gatishmërinë të nënshkruajë marrëveshjen gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve të Serbisë e Kosovës, e cila Kosovës praktikisht do t’ia mundësonte Kosovës ulësen në OKB, porse kishte vlerësuar se për këmbim duhej të fitonte diçka më shumë . Gjëja e fundit për të cilën Vuçiq ishte marrë vesh me Thaçin, sipas Jeremiqit, ka qenë inskenimi i arrestimit të Marko Gjuriqit në veri të Kosovës./gazetaexpress/
Britanikët në pritje të emrit të princit të ri

Britanikët në pritje të emrit të princit të ri

Lajme
Nëse do të ndiqet tradita, pallati Kensington mund të bëjë të ditur emrin e bebes të mërkurën. Princi Uilliam dhe Kejt Midëllton, e kanë bërë një njoftim të tillë dy ditë pas lindjes së fëmijëve të parë, xhorxh dhe Sharlot.Sidoqoftë, princi Charles dhe Diana, pritën plot një javë për të shpallur emrin e Uilliamit. Dhe bota qëndroi në pritje akoma më gjatë kur princesha Elisabeth do të zbulonte emrin e djalit të saj të parë, Charles, një muaj të tërë. Bazuar në emrat e përdorur nga familja mbretërore britanike në të shkuarën, disa ekspertë besojnë se emri mund të jetë Arthur, Albert, Filip apo Xhejms. Legjenda e mbretit Artur është e famshme në Britani ndërsa Albert do të ishte jo thjeshtë një nderim i bashkëshortit të mbretëreshës viktoria por edhe babait të mbretëreshës elisabetë, mbretit
Presidenti çeçen: Nëse Trump dhe Merkel vijnë këtu, do t’i arrestojmë!

Presidenti çeçen: Nëse Trump dhe Merkel vijnë këtu, do t’i arrestojmë!

Lajme
Kadyrov, i njohur për deklaratat e tij të diskutueshme, bëri shaka të dukshme gjatë një interviste që ai i dha kanalit të lajmeve Rossiya 24.Ai u pyet për mundësinë e vendosjes së një liste shtesë të sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara. "Nëse ata vijnë në Republikën tonë [të Çeçenisë], ne menjëherë do t'i arrestojmë dhe do të futen në burg", tha ai. Kreu çeçen shtoi se ai nuk kishte frikë nga asnjë sanksion perëndimor, pasi ai nuk kishte pasuri ku vendet perëndimore mund t'i kapnin. Në intervistën, e cila do të transmetohet të martën në mbrëmje, Kadyrov foli për një sërë çështjesh vendore dhe ndërkombëtare, nga roli i luajtur në Siri nga çeçenët etnikë që shërbenin në ushtrinë ruse në qëndrimin e tij ndaj martesave poligame të miratuara nga Islami, etj./gazetaexpress/
​Isufi: Platforma konsensuale e Veselit u nis nga Haradinaj

​Isufi: Platforma konsensuale e Veselit u nis nga Haradinaj

Lajme
Isufi ka thënë në “DPT Te Fidani”, në televizionin T7, se platforma konsensuale e Veselit në të vërtetë është iniciuar nga Ramush Haradinaj.Sipas Isufit, Veseli vetëm e ka zgjeruar një platformë të nisur nga kryetari i AAK'së, njëherësh kryeministër i vendit. Platformën e tij, Veseli ua ka dërguar gjithë liderëve të partive politike, nëpërmjet së cilës u bën thirrje për krijimin e një ekipi të përbashkët të liderëve politikë me pjesëmarrje edhe të shoqërisë civile për shumë tema. E këto pesë tema që përfshihen në dokument janë Dialogu me Serbinë, Themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, Themelimi i Ushtrisë së Kosovës, Agjenda e Integrimeve Evropiane dhe Reforma Zgjedhore. /Express/ /gazetaexpress/
Fjalët që familja e Aviciit tha pas vdekjes së tij

Fjalët që familja e Aviciit tha pas vdekjes së tij

Lajme
Artisti suedez 28-vjeçar, emri i vërtetë i të cilit ishte Tim Bergling, u gjet i vdekur nga shkaqe të panjohura, të premten në Muskat, Oman.Atë ditë, përfaqësuesi i tij konfirmoi vdekjen e Avicii me: ‘me dhimbje të thellë’ dhe kërkoi privatësi në emër të familjes së ‘shkatërruar’ të artistit. Tani familja e Avicii ka bërë deklaratën e parë. “Dëshirojmë t’ju falënderojmë për mbështetjen dhe fjalët e dashura për birin dhe vëllanë tonë. Ne jemi shumë mirënjohës për të gjithë ata që e deshën muzikën e Tim dhe kanë kujtime të çmuara me të”. “Faleminderit për të gjitha iniciativat e ndërmarra për të nderuar Tim, me tubime publike, këmbana të kishave, homazhe në Coachella dhe momente të heshtjes anë e mbanë botës”, thuhet në deklaratë./gazetaexpress/
Haradinaj kërkoi mbështetjen e Kroacisë në shtimin e njohjeve të Kosovës

Haradinaj kërkoi mbështetjen e Kroacisë në shtimin e njohjeve të Kosovës

Lajme
“Duke marr për bazë shembullin kroat të  integrimeve, Kosova mund të nxjerrë përvojat më të mira në procesin e integrimeve dhe në këtë frymë ne do të bashkëpunojmë ngushtë me Kroacinë, në përafrimin me familjen evropiane dhe me NATO-n”, tha Kryeministri Haradinaj, duke shtuar se Republika e Kroacisë ka dhënë mbështetje të fuqishme për Kosovën në rrugën e forcimit dhe konsolidimit të shtetësisë dhe për këtë populli dhe Qeveria e Kosovës janë mirënjohës.Kryeministri Haradinaj kërkoi mbështetjen e Kroacisë për Kosovën edhe më tutje në shtimin e numrit të njohjeve, anëtarësimin në strukturat euro-atlantike dhe në organizata ndërkombëtare.  “Homologut tim, Andrej Plenkovic, i kërkova mbështetjen kroate për zhvillimin ekonomik si dhe për anëtarësim në institucionet ndërkombëtare të vendit tonë.
Dushan Janjiq: Gjyshi i Ramush Haradinajt është i varrosur në Beograd

Dushan Janjiq: Gjyshi i Ramush Haradinajt është i varrosur në Beograd

Lajme
Janjiq, në emisionin ku ka marrë pjesë edhe kreu i radikalëve Vojisllav Sheshel, ka thënë se gjyshi i Ramush Haradinajt është i varrosur në Beograd, në varrezat e myslimaënëve.„Gjyshi i tij ka vdekur në Beograd, është i varrosur në varrezat e myslimanëve afër, beogradit të ri. Ai ka qenë i afërt me mbretërinë. Është një familje që e ka pasur vendin e saj në Mbretërinë e Jugosllavisë“ ka thënë Janjiq. Ndërsa, Janjiq ka thënë se edhe gjyshi i tij është i varrosur në Kosovë dhe se këtë cështje e ka biseduar me Haradinaj i cili sipas Janjiq ka dashur t'i tërheq eshtrat e gjyshit nga Beogradi. „Gjyshi im ka qenë oficer i xhandarmërisë dhe është i varrosur afër Manastirit të Deçanit dhe unë kam pyetur rreth procedurës se nuk e kam ditur . Ai ka dashur t'i tërheq eshtrat e gjyshit të tij ...Unë k
Gjendet i vdekur një person në një hotel në Prishtinë

Gjendet i vdekur një person në një hotel në Prishtinë

Lajme
Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Burovci, e ka konfirmuar lajmin për Gazetën Express, por pa dhënë detaje të tjera.Vdekja e këtij personi ka ndodhur sot rreth orës 13:00 në lagjen Velania të Prishtinës, dhe policia po e cilëson rastin si "vdekje e dyshimtë". "Janë rrethana që po hetohen nga policia por se tani jemi në një fazë fillestare ku po punohet për t'u sqaruar ato", tha Burovci për Express. Por, burime të Expressit bëjnë të ditur se personi në fjalë është 70-vjeçar dhe ka vdekur në një hotel të kësaj lagjeje. I njëjti burim thotë se ai ishte i shoqëruar me një femër, e cila pas vdekjes së 70-vjeçarit, ka ikur në drejtim të panjohur./Express//gazetaexpress/
Hoxha i Kaçanikut e quan Naim Tërnavën kukull, ia përmend disa gabime të rënda

Hoxha i Kaçanikut e quan Naim Tërnavën kukull, ia përmend disa gabime të rënda

Lajme
Përmes një shkrimi të publikuar në rrjetin social, Vërbani ka thënë se Tërnava nuk është i denjë për postin që mban dhe nuk plotëson kushtet e myftisë siç parashihet në islam.Më tej, Verbani thotë se Tërnava nuk ka hezituar të jap fetva për disa çështje, por ka hezituar të përgjigjet për shumë çështje aktuale nga frika se mos bëhet “bum mediatik”.“I ashtuquajturi mufti Tërnava nuk frikohet nga askush siç ai e thotë me gojën plotë te nëpunësit e BIK-ut por i frikohet “Bumit mediatik” sepse ja përcjellin fjalët e sipas tij do ta etiketojnë me termin ekstremizëm kështu që edhe çdo fetva e tij do të ishte në qendër të vëmendjes”, ka shkruar ai. Shkrimi i plotë:MUFTIU “KUKULL”Institucioni mufti nuk është institucion posti, por është institucion shkencor. Në islam, ky institucion, është instituc
​Kryeprokurori i Gjakovës: Art Kurti herën e fundit u pa në një festë me shoqëri 

​Kryeprokurori i Gjakovës: Art Kurti herën e fundit u pa në një festë me shoqëri 

Lajme
Këto informacione i ka konfirmuar për Gazetën Express kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Gjakovës, Ali Selimaj. “Veturën mbrëmë ia ka dhënë një shok i vëllait të tij. Pas marrjes së veturës Arti nuk i është përgjigjur më thirrjeve telefonike të familjes së tij”, tregoi kryeprokurori gjakovar. Ai shtoi se kanë intervistuar personin, në veturën e të cilës dyshohet se u vetëvra këshilltari i kryetarit të Komunës së Gjakovës.  “Ne sot gjatë ditës e kemi intervistuar shokun që ia ja ka dhënë veturën”, tregoi Salimaj.  Sipas tij, arma e cila është gjetur pranë turpit të pajetë të aktorit të njohur nga Gjakovë ka qenë e paregjistruar dhe pa leje. “Në vendin e ngjarjes kemi gjetur një plumb, me të cilin dyshohet se është kryer vrasja dhe revolja. Arma është gjetur pranë trupit të pajetë të v