Lajme

Agim Kuleta i LB-së zgjidhet kryesues i Kuvendit të Prishtinës

Agim Kuleta i LB-së zgjidhet kryesues i Kuvendit të Prishtinës

Lajme
Kuleta u propozua nga shefja e Grupit të Asamblistëve të LVV-së, Leonora Shabani-Bajraktari, si kandidat i përbashkët i koalicionit LVV-AKR-AAK-LB në kryeqytet.Në këtë seancë janë betuar edhe tre asamblistë të rinj nga radhët e Vetëvendosjes: Mimoza Sylejmani, Qëndrim Sahiti dhe Milot Podvorica, të cilët kanë zëvendësuar të emëruarit drejtorë në ekzekutivin e Komunës./gazetaexpress/
Arrestohet hajni i televizorëve në Vushtrri

Arrestohet hajni i televizorëve në Vushtrri

Lajme
Arrestimi i të dyshuarit M.B., 21 vjeç, është bërë mbi bazën e provave të siguruara se i njëjti dy ditë më parë nga një shtëpi private kishte vjedhur një televizor dhe gjësende të tjera.Në cilësi të provave materiale tek i dyshuari është gjetur televizori i raportuar në rastin në fjalë, ku pas procedurave verifikuese i është kthyer pronarit. Pas procedurave intervistuese, të dyshuarit nga ana e prokurorit të rastit i është caktuar masa e ndalimit policor./gazetaexpress/
Pamje nga funerali i Oliver Ivanoviq në Beograd

Pamje nga funerali i Oliver Ivanoviq në Beograd

Lajme
Vrasja ka ndodhur të martën rreth orës 08:10, në rrugën “Sutjeska” në veri të Mitrovicës, para selisë së partisë së Oliver Ivanoviqit, Iniciativës Qytetare SDP.Dorasit ende nuk janë kapur nga policia, por është identifikuar vetura nga e cila janë shkrepur plumbat. Ivanoviq u qëllua me gjashtë plumba në stomak, por sipas autopsisë së bërë dje, njëri nga ta ishte fatal për viktimën./Express /gazetaexpress/
Vdes ish-kryetari i Prishtinës

Vdes ish-kryetari i Prishtinës

Lajme
Sylejmani ka qenë kryetar i komunës së Prishtinës gjatë viteve 1963-1967 ndërsa më herët ka qenë mësimdhënës në fshatin Krajishtë të Lipjanit.Gjatë viteve 50 është emëruar gazetar dhe redaktor i emisioneve në gjuhën turke në Radion e Prishtinës. Në vitin 2010, Sylejmani botoi librin monografik për kryeqytetin “Prishtina ime”, në të cilin ka ofruar dëshmi të çmuara mbi zhvillimin dhe rrjedhat e jetës në qytet gjatë kohës sa ishte udhëheqës i tij, por edhe të periudhave paraprake. Varrimi i të ndjerit do të bëhet të enjten, në orën 12:00, në varrezat e qytetit të Prishtinës. /gazetaexpress/
Haradinaj: Nuk u takuam fare me palën serbe në Bruksel

Haradinaj: Nuk u takuam fare me palën serbe në Bruksel

Lajme
Ai ka bërë të ditur se delegacioni i Kosovës që po kryesohet nga Avni Arifi është takuar vetëm me zyrtarë të BE’së, duke thënë se takimet me palën serbe ishin paraparë më 16 dhe 17 janar, shkruan gazetametro.net.‘Takimet me palën serbe të cilat ishin paraparë të mbahen me datë 16, 17, dhe 18 janar, sipas agjendës së kornizuar nga Bashkimi Evropian. Këto takime nuk u zhvilluan pas njoftimit dhe kerkesës së përfaqësuesve të BE-së, me arsyetimin se pala serbe pas ngjarjes në veri të Mitrovicës, është tërhequr nga tavolina e dialogimit dhe është rikthyer në Beograd’, ka thënë Haradinaj.Ndërkaq, kryeministri ka sqaruar se me kërkesë të BE’së delegacioni kosovar ka pritur gjatë gjithë ditës së martë për rikthimin e delegacionit serb, e cila gjë nuk ndodhi. Pas kësaj, Haradinaj ka treguar se dele
Ishte duke ecur në litar midis dy ndërtesave 16 katëshe, por pastaj ndodhi diçka e frikshme

Ishte duke ecur në litar midis dy ndërtesave 16 katëshe, por pastaj ndodhi diçka e frikshme

Lajme
Por, teksa ishte duke ecur në litar, i ndodhi diçka tepër e frikshme, Glaucharew humbi baraspeshën dhe ishte gati të binte nga litari, por u mbajt me duar.Ai ka rrezikuar jetën e tij duke ecur në litar me mbi 200 metra lartësi nga toka dhe 100 metra distancë nga ndërtesa në ndërtesë dhe mahniti të gjithë, por shikoni videon të ta kuptoni më mirë sa i frikshëm ishte momenti kur ai gati sa nuk u rrëzua./gazetaexpress/
Djali 6 vjeçar i Ivanovicit, nuk e di se babai i tij është vrarë

Djali 6 vjeçar i Ivanovicit, nuk e di se babai i tij është vrarë

Lajme
Sipas tij, familja ka konsideruar se lajmi i vështirë duhet t’i komunikohet djalit vetëm kur të ketë mbaruar gjithçka.Miroslav beson se vrasja e vëllait të tij është kryer nga profesionistë të cilët e kishin ndjekur më parë lëvizjen e Oliverit.Furnerali i Oliver Ivanoviqit do të mbahet sot në orën 12:30 dhe do të ndiqet nga Patriarku Irinej./gazetaexpress/
Serbia ka disa informacione që tregojnë vrasësit e mundshëm të Ivanoviqit

Serbia ka disa informacione që tregojnë vrasësit e mundshëm të Ivanoviqit

Lajme
“Pronari i makinës së djegur në Mitrovicë është një serb nga Austria, i cili ka kohë që ka vdekur”, ka thënë Rebiq për RTS, raporton B92.Rebiq ka theksuar se ky informacion është i saktë pasi e kanë marrë konfirmimin e policisë austriake, duke shtuar se janë duke bërë përpjekje të gjendet blerësi i fundit i automjetit. Sipas tij, autoritetet serbe kanë disa njohuri që tregojnë për ekzekutuesit e mundshëm të vrasjes së Oliver Ivanoviqit. “Ne kemi informacion lidhur me pronarin e këtij automjeti dhe jemi duke u përpjekur të mbledhim informacione të tjera. Nuk mund të tregojë më shumë detaje pasi do të rrezikohet hetimi”, ka thënë drejtori i Policisë serbe. Ai ka thënë se Ministria e Brendshme dhe BIA janë duke mbledhur informata dhe prova që do të çojnë deri të kryerësit e veprës dhe krijues
Kina rrëzon me dinamit kishën që kushtoi 2.2 milionë euro, duke mbjellur frikë për të krishterët

Kina rrëzon me dinamit kishën që kushtoi 2.2 milionë euro, duke mbjellur frikë për të krishterët

Lajme
Dëshmitarët kanë treguar se ushtria ka përdorur dinamit dhe ekskavatorë për shkatërrimin e kishës e cila është përballur me ‘përndjekje të vazhdueshme’ nga qeveria e Kinës.Kisha ishte ndërtuar nga banorët lokalë dhe arrinte vlerën e 2.1 milionëve eurove.Qindra pjesëtarë të forcave të ushtrisë kanë rrëzuar ndërtesën dhe kanë konfiskuar edhe bibla në vitin 2009 në një aksion që përfundoi me arrestimin e liderëve të kishës, raportojnë mediat ndërkombëtare, shkruan Gazeta Metro.Llogaritet se janë rreth 60 milionë të krishterë në Kinë, mirëpo tensionet janë shtuar pasi partia komuniste kërcënon me kontroll të plotë të jetës politike dhe shoqërore duke e parë kishën si kërcënim.[embedded content]/gazetaexpress/