Lajme

Tetë orë diskutime, asnjë marrëveshje – gjithçka që ndodhi në mbledhjen e VV’së

Tetë orë diskutime, asnjë marrëveshje – gjithçka që ndodhi në mbledhjen e VV’së

Lajme
Një mbledhje e Lëvizjes Vetëvendosje të ndarë më dysh, që ka zgjatur tetë orë të hënën, dhe që është mbajtur një ditë pasi Albin Kurti ka shpallur kandidaturën e tij për kryetar të partisë, ka përfunduar pa ndonjë marrëveshje mes grupit që ia mban anën atij, dhe krahut të Dardan Molliqajt, ish-sekretar organizativ në parti.Në mbledhje kanë marrë pjesë edhe anëtarët që kanë dhënë dorëheqje nga pozitat e tyre në Vetëvendosje, përveç dy prej tyre: Aida Dërgutit dhe Faton Topallit. Sipas kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmeti, i vetmi pajtim në këtë takim ishte për vazhdim të diskutimeve. “Problemi është i dukshëm dhe ka probleme të theksuara. Nuk kemi arritur që të gjejmë marrëveshje apo dakordim për rrugën përpara. Së paku u dakorduam që të diskutojmë. Një problem që është krijuar për kohë t
Protesta në mbrojtje të vogëlushit, H&M akuzohet për racizëm dhe mbyll dyqanet

Protesta në mbrojtje të vogëlushit, H&M akuzohet për racizëm dhe mbyll dyqanet

Lajme
Policia ka përdorur plumba gome për të larguar protestuesit që shpërthyen një dyqan në Boksburg të shtunën.Protestat kanë ndodhur si reagim ndaj djalit të vogël me ngjyrë, që mbante logon ‘Majmuni më i paparë në xhungël’, gjë që u bë virale në rrjete sociale. Sipas mediave të huaja, protestuesit ishin pjesë e Lëvizjes Luftëtarët të Lirisë Ekonomike, një grup radikal që kishte qëllim mbrojtjen e vogëlushit kundër racizmit. Menjëherë pas kësaj, H&M njoftoi se dyqanet janë mbyllur duke dhënë edhe arsyet. “Asnjë nga stafi apo klientët tanë nuk është lënduar. Vazhdojmë të vëzhgojmë situatën nga afër dhe do të hapim dyqanet sapo situata të jetë e sigurt përsëri. Ne besojmë se racizmi dhe paragjykimet në çdo formë, të qëllimshme apo aksidentale, janë thjesht të papranueshme. Theksojmë se staf
Kurti deklarohet pas mbledhjes tetorëshe të VV’së

Kurti deklarohet pas mbledhjes tetorëshe të VV’së

Lajme
Pas tetë orëve diskutime në mbledhje, kandidati për kryetar të VV'së deklaroi se diskutimet në VV do të vazhdojnë.“Ishte mbledhje e gjatë dhe diskutimet vazhdojnë dhe puna në Lëvizje do të vazhdojë”, ka thënë Kurti pas përfundimit të mbledhjes. Kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje nuk deshi të komentojë më gjatë zhvillimet në mbledhje, teksa nuk iu përgjigj asnjë pyetejeje të gazetarëve.  Para Kurtit është deklaruar ish-kreu i partisë, Visar Ymeri. Ai ka thënë se secili anëtar duhet t’i ketë përpara interesat e partisë para interesave personale. “Mendoj se secili duhet të heq dorë nga vetja për të mirën e organizatës dhe mendoj se kjo do të kishte me qenë zgjidhja për organizatën”, tha Ymeri./gazetaexpress/
50 vjet më parë mjekët thanë se Hawking do të vdiste, sot ai është 76 vjeç

50 vjet më parë mjekët thanë se Hawking do të vdiste, sot ai është 76 vjeç

Lajme
Shkencëtari i fizikës teorike, kozmologu dhe autori njihet si një nga shkencëtarët më të mëdhenj të kohës dhe puna e tij ka ndikuar në mësimet e relativitetit të përgjithshëm dhe mekanikës kuantike.Që nga viti 1963, Hawking vuan nga një sëmundje neurologjike e njohur si “skleroza amiotrofike”, ose ALS shkurt. Kur ishte diagnostikuar, doktorët i kishin dhënë vetëm dy vite jetë, transmeton Gazeta Express. Sëmundja vret shumicën e viktimave të saj brenda pesë viteve, por ai i ka mposhtur parashikimet e mjekëve dhe ka vazhduar të mbijetojë për më shumë se 50 vjet. Në vitin 1985, gruaja e tij e atëhershme kishte refuzuar mjekët që dëshironin ta hiqnin atë nga makina për mbështetje të jetës kur ai ishte goditur nga pneumonia. Hawking në atë kohë ishte futur në komë të qëllimshme me ilaçe në një
Policia ka ndëshkuar 285 shoferë gjatë ditëve të fundit

Policia ka ndëshkuar 285 shoferë gjatë ditëve të fundit

Lajme
Jeton Rexhepi ka thënë se brenda 8 ditëve të fundit, janë dënuar 285 shoferë me masa mbrojtëse pikë negative.Ai ka treguar në "Puls" të KTV'së se 81 shoferëve iu është ndaluar drejtimi i makinës me veprim motorik - 73 prej tyre 3 muaj e kanë të ndaluar, dy prej tyre i kanë deri në 6 muaj, 4 e kanë 6 muaj të plotë dhe dy prej tyre e kanë prej 6 deri 12 muaj./gazetaexpress/
Sami Lushtaku me të birin, mirëpresin ambasadorin William Walker

Sami Lushtaku me të birin, mirëpresin ambasadorin William Walker

Lajme
Këtë e ka bërë të ditur vet Lushtaku, i cili ka publikuar një fotografi ku shihet bashkë me Walker dhe me djalin e tij, deputetin e PDK’së, Mërgim Lushtakun.“Sot pata nderin e jashtëzakonshëm të mirëpres mikun e madh të shqiptarëve, mikun tim të moçëm Ambasadorin William Walker”, ka shkruar Lushtaku në Facebook. Ndryshe, Walker ka ardhur në Kosovë për të marrë pjesë në 19 vjetorin e masakrës së Reçakut. /gazetaexpress/
Visar Ymeri kërkon që Kurti të heqë dorë nga kandidatura për kryetar

Visar Ymeri kërkon që Kurti të heqë dorë nga kandidatura për kryetar

Lajme
Ish kryetari i LVV'së, Visar Ymeri, pas përfundimit të mbledhjes së Lëvizjes Vetëvendosje, ku u diskutua për gjendjen e fundit brenda organizatës, tha se nuk pret përafrim të qëndrimeve mes dy blloqeve.Tha se secili anëtar duhet t’i ketë përpara interesat e partisë para interesave personale. “Konsideroj që LVV’ja është në një fazë jashtëzakonisht të rëndësishme dhe në këtë fazë do të duhej që secili të heq dorë nga vetja për të mirën e organizatës, dhe mendoj që kjo do të ishte zgjidhja për organizatën. Por nuk e di nëse kjo do të ndodhë”, theksoi Ymeri.  Përçarjet e mëdha brenda Vetëvendosjes janë manifestuar me një numër të madh dorëheqjesh, përfshirë ish-kryetarin Visar Ymeri dhe ish-sekretarin e Përgjithshëm, Dardan Molliqajn. Ndërkohë, Albin Kurti është kandidat i vetëm për kryetar të
Ulqini bëhet gati për zgjedhje lokale

Ulqini bëhet gati për zgjedhje lokale

Lajme
Në zgjedhjet e sivjetme do të garojnë tetë parti dhe dy koalicione, raporton VoA.Partitë politike shqiptare në këto zgjedhje janë rreshtuar në tre lista zgjedhore. Zgjedhjet për komunën me shumicë shqiptare në Malin e Zi, vlerësohen si tejet të rëndësishme.[embedded content]/gazetaexpress/
Visar Ymeri: Në VV nuk ka shpresë, aty nuk punohet për interesa të Lëvizjes

Visar Ymeri: Në VV nuk ka shpresë, aty nuk punohet për interesa të Lëvizjes

Lajme
Pas përfundimit të mbledhjes, Ymeri deklaroi se nuk ka pasur përafrim të qëndrimeve, dhe është shprehur i zhgënjyer për faktin se, siç ka thënë ai, nuk ka pasur vullnet nga disa individ.“Nuk shoh asnjë përafrim. Nuk shoh asnjë vullnet që të diskutohet mbi zgjidhjen e problemeve. Konsideroj se Lëvizja Vetëvendosje është në një fazë të rëndësishme, dhe secili individ do duhej të vendoste organizatën para vetes”, ka thënë Ymeri. “Nuk shoh asnjë përafrim. Nuk shoh asnjë vullnet që të diskutohet mbi zgjidhjen e problemeve. Konsideroj se Lëvizja Vetëvendosje është në një fazë të rëndësishme, dhe secili individ do duhej të vendoste organizatën para vetes”, ka thënë Ymeri./gazetaexpress/
Serbia dhe Mali i Zi mund t’i bashkohen BE’së më 2025

Serbia dhe Mali i Zi mund t’i bashkohen BE’së më 2025

Lajme
Strategjia, e cila pritet të bëhet publike më 6 shkurt, është pjesë e përpjekjes së Bashkimit Evropian për të jetësuar procesin e pranimit të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, të cilat aktualisht janë jashtë bllokut.Në këtë draft të siguruar nga Radio Evropa e Lirë, thuhet se, “partnerët e Ballkanit Perëndimor tani kanë një mundësi historike”, mirëpo koha e vënë në letër mund është reale vetëm nëse ka “vullnet të fuqishëm politik, realizim të mirëfilltë të reformave dhe zgjidhje afatgjatë të konflikteve mes fqinjëve”. Kjo kohë e caktuar “është ambicioze dhe është konsideruar stimuluese”, thuhet në raport. Sipas dokumentit, viti 2019, do të jetë vit vendimtar. Shqipëria dhe Maqedonia duhet të fillojnë negocitat për pranim në BE, në fund të vitit 2019, duke siguruar se Tirana ka zbat