Shendeti

Arsyet përse është më mirë të kryeni marrëdhënie seksuale me dritën ndezur

Arsyet përse është më mirë të kryeni marrëdhënie seksuale me dritën ndezur

Shendeti
Sot do ju japim disa arsye se përse është më mirë që të kryeni marrëdhënie seksuale me partnerin/partneren me dritat ndezur;1-Kur ju mbani dritat ndezur, jo vetëm keni mundësi të shikoni partnerin/partneren nudo, por mund të shikoni se ku po shkoni. Jeni më të qartë në lëvizjet tuaja. 2-Të lejoni partnerin/partneren t'ju shikojë pa rroba është një shenjë besimi dhe komoditeti që keni krijuar me njëri-tjetrin. 3-Kur shikoni njerëz në errësirë, mund t'ju duken të frikshëm prandaj shmangeni këtë pjesë. /gazetaexpress/
Mjekimet dhe ushqimet që nuk duhen kombinuar asnjëherë

Mjekimet dhe ushqimet që nuk duhen kombinuar asnjëherë

Shendeti
Këshillat mjekësore më të përsëritura janë që ilaçet nuk duhen përzier me alkol ose kafe, por së fundmi këshillohet që njerëzit që pijnë ilaçe të mos konsumojnë edhe disa nga produktet e lartpërmendura.Këto ushqime ua vështirësojnë punën ilaçeve për të dhënë efektin e duhur. Madje në raste jo të pakta shkaktojnë edhe efekte anësore të rrezikshme.Ato kanë përbërës që mund të ndikojnë për keq në proceset e metabolizmit të trupit.Gjeni më poshtë një listë të ushqimeve që duhen shmangur gjatë periudhës së marrjes së ilaçeve.BananetKy frut ka përmbajtje të lartë kaliumi dhe si rrjedhojë mund të ndërhyjë në efikasitetin e ilaçeve për tensionin e gjakut. Kjo pasi kështu do të merrni sasi të tepërt kaliumi dhe tensioni do të ulet përtej pritshmërisë së mjekimit.Nëse doni të rregulloni tensionin e
Të moshuarit që kalojnë kohën me nipa e mbesa jetojnë më gjatë

Të moshuarit që kalojnë kohën me nipa e mbesa jetojnë më gjatë

Shendeti
Ekipi hulumtues, i udhëhequr nga psikologu Ralph Herëig, një analizë studimore,  të cilën e filluan në vitet e 90-ta  të shekullit të kaluar, ku morën pjesë 500 persona të moshuar, si dhe pjesëmarrës tjerë të dy dekadave të ardhshme.Gjyshërit të cilët herë pas here u kujdesshin për nipërit, jetuan dhjetë vjet pas intervistës së parë dhe ata që nuk kaluan kohën me nipa e mbesa kanë vdekur në periudhën pesëvjeçare pas intervistës. Herëig shpjegoi se do të ishte gabim të arrish në përfundimin se vetëm kujdesi më i madh për nipërit e mbesat, të jep një jetë më të gjatë. Rezultatet e hulumtimeve kanë treguar se të jesh gjysh kujdestar me kohë të plotë, është një detyrë e vështirë për gjyshërit dhe se mund të ketë pasoja negative për shëndetin e tyre. “Është e nevojshme për të gjetur mjedisin e
Keni mungesë vitaminash! Ja sinjalet që jep trupi juaj

Keni mungesë vitaminash! Ja sinjalet që jep trupi juaj

Shendeti
Gjtihësesi ata duhet të kenë parasysh se kur njerëzit kanë mungesë vitaminash trupi i tyre jep disa sinjale.Më poshtë ne do tu tregojmë se çfarë sinjalesh jep trupi dhe çfarë vitaminash duhet të përdorni për tqë arritur një balance.Humbja e flokëve- shkaktohet nga mungesa e B7, për ta rritur atë hani më shumë bajame, sojë, patate dhe banana.Dhimbje muskujsh- shkaktohet nga mungesa e kalçiumit, magneziumit dhe kaliumit. Duhet të hani arra, kungull, banana dhe mollë.Aknet në fytyrë- shkaktohen  nga yndyrnat që ju merrni, duhet të shtoni biotinën dhe të ndryshoni dietën tuaj ushqimore. Duhet të hani kërpudha, patate, djathë, vezë, spinaq dhe lulelakër.Keni dhimbje kockash- pasi nuk hani ushqime të pasura me vitamina B6, B12 dhe B9, hani më shumë fasule, agrume, fruta deti dhe shpezë.Akne në t
Të Pish Vezë…Sekreti i Një Organizmi Super Të Fortë

Të Pish Vezë…Sekreti i Një Organizmi Super Të Fortë

Shendeti
Idea e pirjes së vezës mund të mos u pëlqejë shumë njerëzve, por vezët konsiderohen një prej ushqimeve më të plotfuqishme kundër plakjes.Përfitimet e pirjes së vezëve të pagatuara janë të larmishme.Sfida qëndron tek gjetja e vezëve organike, pra të prodhuara nga pula që janë ushqyer në fusha, në ferma natyrale.E vërteta është se gjatë gatimit, vezët humbasin disa ushqyes të nevojshëm për trupin.Veza ofron një spektër të gjërë por të balancuar përfitimesh siç janë proteinat, yndyrnat dhe ushqyesit.Përfitimet e Pirjes së Vezës Veza përçon shumë energji për organizmin.Ajo tretet lehtë, falë enzimave natyrale që gjenden në të bardhën e saj.Nga të dhënat e Agroweb.org, pirja e vezëve forcon sistemin imunitar dhe kjo është shumë e rëndësishme për të qenë të mbrojtur nga shumë sëmundje.Shumica e
E thotë edhe shkenca: Buka dhe pastat nuk duhet të mungojnë. Zbulojeni pse

E thotë edhe shkenca: Buka dhe pastat nuk duhet të mungojnë. Zbulojeni pse

Shendeti
Duhet ta pranojmë: gjëja e parë që bëjmë kur vendosim të mbajmë dietë është zvogëlimi ose eliminimi në mënyrë drastike i pastave dhe bukës nga ushqimet tona, me përpjekje të mëdha dhe sakrifica (dhe një dëshirë e vogël për shkelje!).Megjithatë, heqja e bukës dhe pastave nuk është vetëm e gabuar, por mund të jetë edhe e dëmshme, sepse këto lëndë ushqyese, nëse konsumohen në sasinë e duhur, janë esenciale për ruajtjen e shëndetit të mirë, si dhe e një forme të mirë fizike. Në kundërshtim me atë që jemi mësuar të dëgjojmë, të hash vetëm proteina me fruta dhe perime, e të heqësh dorë tërësisht nga buka dhe pastat nuk është receta e duhur për humbjen e peshës. Një studim i kryer nga një grup hulumtuesish amerikanë, i botuar në analet e mjekësisë së brendshme, ka treguar se ata që nuk konsumojnë
Kujdesi për zemrën: Më shumë bimë aromatike dhe kanellë

Kujdesi për zemrën: Më shumë bimë aromatike dhe kanellë

Shendeti
Thuajini JO pijeve me sheqer, salçiçeve dhe djathrave.Ushqimi për zemrën Nuk është vetëm një predispozicion: mosha, gjinia, trashëgimia janë vetëm një pjesë e faktorëve që mund të nxisin fillimin e sëmundjeve kardiovaskulare, para së gjithash sulmin në zemër ose goditjen. Shpesh, shëndeti i arterieve është lënë pas dore edhe nga përgjegjësia personale: hipertensioni arterial, trigliceridet e larta, kolesteroli i tepërt dhe mbi të gjitha pirja e duhanit, e cila është armiku numër një i zemrës, varet nga një mënyrë jetese e gabuar dhe e parregulluar. Rekomandohet që ata që janë duke u shëruar nga një sëmundje kardiake të praktikojnë një dietë që siguron marrjen korrekte të yndyrave, proteinave, karbohidrateve dhe sidomos për të eliminuar konsumin e pijeve alkoolike. Ushqimet që janë të mira
Komposto panxhar, receta më e mirë ruse për të gjitha sëmundjet

Komposto panxhar, receta më e mirë ruse për të gjitha sëmundjet

Shendeti
Është bërë nga fermentimi i panxharit.Rezultatet e disa hulumtimeve mjekësore tregojnë se konsumimi i saj pengon zhvillimin e tumoreve malinje, dhe mëlçisë ,pastron trupin nga toksinat dhe “mbeturinat” e tjera, heq kapsllëkun dhe probleme të tjera me zorrët.Mjekësia tradicionale ruse beson se kompostoja e panxharit është mjeti më i mirë jo mjekësor për hipertensionin, sepse normalizon presionin e gjakut (e zvogëlon) për një periudhë më të gjatë kohore dhe është e dobishme për ateriosklerozën.Receta e kompostos se panxharit:Përbërësit:Kavanoz qelqi 3 l (nese e keni prej balte akoma me mire).700 g panxhar i papjekur dhe i qeruar.2 lugë miell200 g sheqer (mjaltë ose një ëmbëlsues sipas deshires)100 gr rrush të thatëPërgatitja:Merrni një panxhar të freskët të larë, qerojeni dhe priteni në kuba
A e dini pse keni gjithmonë të nxira lëkurën edhe kur nuk përplaseni me diçka

A e dini pse keni gjithmonë të nxira lëkurën edhe kur nuk përplaseni me diçka

Shendeti
Zbuloni më poshtë cilat janë disa nga arsyet përse mavijoset lëkura dhe si t’i parandaloni ato.-MoshaMe kalimin e moshës lëkura fillon të hollohet dhe humbet shtresën mbrojtëse të dhjamit që vepron si jastëk mbrojtës kur përplaseni me diçka. Enët e gjakut gjithashtu bëhen më të brishta. Prandaj ju mavijoset lëkura më lehtësisht kur plakeni.-Marrja e medikamenteve dhe suplementeve të caktuaraNëse merrni aspirinë ose hollues gjaku, mos u çudisni nëse me raste vëreni mavijosje të lëkurës. Disa suplemente, si vaji i peshkut apo ginko, mund të shkaktojnë gjithashtu mavijosje të lëkurës. Nëse e vëreni një simptomë të tillë, mos hiqni dorë nga ilaçet, por flisni me mjekun. ;-Mungesa e vitaminës CKjo lëndë ushqyese është esenciale për shërimin e plagëve, prandaj nëse nuk e merrni mjaftueshëm, mund
Studiuesit ngenë alarmin/ Zbulohen prezencat e errëta gjatë gjumit

Studiuesit ngenë alarmin/ Zbulohen prezencat e errëta gjatë gjumit

Shendeti
BrightSide ka bërë një përmbledhje të këtyre eksperiencave të frikshme aq sa ka pasur raste që nga frika dhe ankthi gjatë këtyre përjetimeve, disave iu është ndalur zemra së rrahuri.1- Paraliza e gjumit. Si ndihesh: Zgjohesh gjatë natës dhe nuk mund të lëvizësh. Përjeton halucinacione të frikshme dhe një ndjenjë se dikush tjetër ndodhet në dhomë. Në antikitet, ky fenomen lidhej me ligësitë e shpirtrave të këqij. Pse ndodh: Zakonisht, kur flemë gjumë muskujt paralizohen edhe pse truri është i zgjuar. Përafërsisht 7% e popullsisë kanë përjetuar paralizë gjumi së paku një herë në jetë. Ata thonë kjo gjë ka më shumë gjasa të ndodhë kur fle me shpinë.2- Halucinacione. Kur je në prag të fjetjes por në të vërtetë je ende zgjuar, sheh pamje të çuditshme. Shpesh janë të lidhura me pamje të frikshme