Shendeti

9 mrekullitë shëndetësore të verës se kuqe –

9 mrekullitë shëndetësore të verës se kuqe –

Shendeti
Ka ende shumë sekrete që po i zbulojmë pak nga pak për verën e kuqe. Zbuloni 9 efektet mrekullibërëse të kësaj pije mjaft të preferuar.Vera lufton aknetKy produkt përmban antioksiduesin resveratrol i cili ul numrin e baktereve që shkaktojnë aknet. Nga ana tjetër duke u bashkuar edhe me peroksidin e benzolit (molekule që gjendjet tek kremrat kundër akneve) trajtimi bëhet edhe më i shpejtë.Vera i bën mirë zemrësËshtë serish resveratroli ai që ul sasinë e yndyrës në mënyrë që ajo të mos grumbullohet nëpër arterie. Flavonoidet dhe saponinat që gjenden gjithashtu në vere e mbrojnë sistemin kardiovaskular.Vera iu bën mirë dhëmbëveVera e kuqe forcon smaltin e dhëmbëve duke bërë që këto të fundit të mos prishen dhe lufton shumimin e baktereve. Veç të tjerash, polifenolet ulin inflamacionin mishrav
Tharja e gojës ose kserostomia, një problem i madh për shumë njerëz –

Tharja e gojës ose kserostomia, një problem i madh për shumë njerëz –

Shendeti
Në gjuhën popullore fenomeni njihet si “goja e thatë” ose “tharja e gojës”.Është një shqetësim që karakterizohet nga mungesa e pështymës. Emri i këtij çrregullimi është kserostomia ose iposcialia. Nuk ndodh rastësisht, por shpesh shkaktohet nga një terapi farmaceutike.“Goja e thatë” prek një në katër persona, duke demonstruar kështu se është më e përhapur nga sa mendohet. Janë më shumë se 400 ilaçe që mund ta shkaktojnë këtë problem. Disa prej tyre janë: ilaçet kundër depresionit (tricyclic), antipsikotikët, antiparkinsonët, antihipertensivët, diuretikët etj.Përveç efektit kserostomizant, specifik i çdo ilaçi, ekziston një korrelacion i drejtpërdrejtë midis rasteve të kserostomisë dhe numrit të barnave të marra. Sepse, me rritjen e moshës, tentohet të pihen më shumë ilaçe, duke u bërë në k
6 ushqime që dëmtojnë shëndetin e gojës –

6 ushqime që dëmtojnë shëndetin e gojës –

Shendeti
Janë disa elementë që prishin bukurinë e buzëqeshjes tuaj: soda, ëmbëlsirat e rënda, pijet energjike të cilat janë të larta në sheqer, një nga kontribuuesit kryesorë të dëmtimit të dhëmbëve. Sheqeri është një karbohidrat që ngjitet. Bakteret shkojnë në të dhe prodhohet acid.1. Agrumet. Vitamina C e gjendur në to është shumë e rëndësishme për ruajtjen e kolagjenit në mishrat e dhëmbëve, por nëse hani me shumicë, smalti i dhëmbëve tuaj mund të zbutet dhe dëmtohet. Dhe smalti nuk zhvillohet përsëri. Limoni dhe lima janë veçanërisht të ashpra, gjithashtu lëngjet e frutave pasi janë të larta në sheqerna. Një studim ka treguar se lëngu i grejprfutit ka veti erozive, ashtu si Cola.2. Bajamet. Ato janë të pasura me vitaminë E dhe plot yndyra të shëndetshme për ju. Por ato mund të dëmtojnë dhëmbët
Ja se si të menaxhoni ‘jo-në’ e fëmijës –

Ja se si të menaxhoni ‘jo-në’ e fëmijës –

Shendeti
"Jo-ja" përfaqëson një etapë shumë të rëndësishëm në evoluimin psikologjik të çdo fëmije.Rreth moshës dy vjeç e gjysmë fëmija refuzon të bindet, kundërshton të rriturit dhe reagon në mënyrë kryeneçe qoftë dhe me kërkesat më të thjeshta. Një sjellje kjo që mund të irritojë dhe prindin më të duruar.Ja se cilat janë shkaqet e një sjellje të tillë:-Fëmija dëshiron të nënvizojë individualitetin e tij në këtë fazë të jetës dhe ndjen nevojë për të konfirmuar autonominë e tij, të dallohet nga të tjerët. Kjo fazë mund të konsiderohet faza pasardhëse e fazës së Unit, që zhvillohet rreth moshës dy vjeçare, kur fëmija fillon të flasë për veten, që tregon se tashmë është i ndërgjegjshëm për identitetin e tij.-Veçanërisht, fëmija fillon të perceptojë nevojën për t'u shkëputur nga nëna, me të cilën ka qe
Pas shtatzënisë, ja për sa kohë e rigjeni peshën e dikurshme –

Pas shtatzënisë, ja për sa kohë e rigjeni peshën e dikurshme –

Shendeti
Një studim i fundit ka zbuluar kohën që i duhet një femre të rigjejë peshën e dikurshme pas shtatzënisë.Sipas studimit britanik femrat duhet të pyesin 19 muaj pas shtatzënive që të rigjëjnë formën e dikurshme. 54% e të anketuarave në fakt kanë pranuar se nuk e kanë arritur kurrë me peshën që kishin para se të mbeteshin shtatzëna, por i janë përafruar pas një kohe të gjatë.Në fakt kilogramët e shtatzënisë janë edhe një burim i madh stresi për femrat dhe një pengese për të marrë masat e duhura.Ndryshe nga njerëzit e zakonshmet, VIP-at i humbasin shume shpejt kilet e tepërta. Sipas studimit kjo vjen si pasoje e trysnisë se madhe që ato kanë për të qenë perfekte.Nga ana tjetër, nenat në përgjithësi kalojnë në plan të dytë peshën dhe i japin me tepër rëndësi netëve të bebit, ushqimit të tij, et
Shkaqet e depresionit paslindjes –

Shkaqet e depresionit paslindjes –

Shendeti
Lindja e një fëmije përcillet zakonisht me shpërthime emocionale të fuqishme, si lumturi gëzim, por edhe frikë e ankth.Por kjo përzierje e ndjenjash të ndryshme mund të çojë deri në depresion.Tek rreth 10% e nënave, simptomat fillestare të padëmshme në dukje vijnë duke u përkeqësuar, duke ndikuar në cilësinë e jetës së përditshme. Në këtë rast duhet që sa më parë t’i drejtoheni mjekut specialist për ndihmë, me qëllim që rimëkëmbja të marrë sa më pak kohë.Pse pas lindjes?Arsyet më të shpeshta janë ndryshmet hormonale – për shkak të rënies drastike të estrogjenit dhe progjesteronit, si dhe hormonit të gjëndrës tiroide, për shkak të së cilës ndjeheni të lodhur dhe të ngadalshëm.Gjithashtu, ndryshimet në shtypjen e gjakut dhe imunitetit, në sjellje etj. Emocionalisht ndjeheni sikur të keni hum
Çfarë thotë shkenca për dashurinë –

Çfarë thotë shkenca për dashurinë –

Shendeti
Dashuria në shikim të parë është e mundur. Ndoshta nuk do ta doni personin përkatës, por është e mundur që të ndieni një ndërlidhje pasionante. Truri i juaj fillon të lirojë hormone të dashurisë në çastin kur e vëreni dikë që ju pëlqen.Një studim ka treguar se dashuria ndikon në trusi droga. Ajo e nxitë punën e të njëjtave pjesë të trurit sikurse edhe kokaina.Për obsesion ka arsyetimShkencëtarët italianë kanë konstatuar se sjellja obsesive, të cilën shumë njerëz e ndiejnë në fillim të marrëdhënies, është pasojë e zvogëlimit të serotoninës në trup. Lajmi i mirë është se nivelet e serotoninës kthehen në nivele normale pas gjashtë muajve kështu që sjellja obsesive zbutet në mënyrë të konsiderueshme.Rënia në dashuri ka të bëjë vetëm me hormonetKur jeni të bindur që jeni dashuruar në etikë, duh
Studimi, femrat me sy kafe janë më të besueshme! –

Studimi, femrat me sy kafe janë më të besueshme! –

Shendeti
Kush di të lexojë hartën e fytyrës e shumë kollaj të përcaktojë karakterin e personit që ka përballë. Për femrat me sy me ngjyrë thonë se janë më lozonjare dhe preferohen më tepër nga meshkujt, por ato me sy ngjyrë kafe janë konsideruar më të besueshme se sa femrat me sy kaltër. Madje edhe djemtë me fytyrë të rrumbullakët gjithashtu janë konsideruar më të besueshëm sesa ata me fytyrë të mprehtë.Në një studim të botuar nga Universiteti Charles në Çeki, pjesëmarrësit vështruan fytyrat e femrave dhe meshkujve dhe janë pyetur për vlerësimin rreth besueshmërisë së tyre, vetëm duke vështruar sytë e tyre: ngjyrën dhe formën.Pjesëmarrësit mendonin se njerëzit me sytë ngjyrë kafe janë më të besueshëm se ata me blu, por megjithatë ngjyra e syve mund të mos jetë faktor përcaktues, sipas Telegraf.Për
Alkooli i bën të dhunshëm seksualisht meshkujt shqiptarë – GazetaExpress

Alkooli i bën të dhunshëm seksualisht meshkujt shqiptarë – GazetaExpress

Shendeti
Meshkujt shqiptarë kur konsumojnë pije të ndryshme alkoolike, e teprojnë aq shumë sa bëhen shpesh të dhunshëm me familjarët e tyre.Dhe më së shumti, pre e dhunës së tyre janë bashkëshortet, femrat me të cilat bashkëjetojnë, ato me të cilat kanë lidhje, etj. Ndaj tyre ushtrohet edhe dhunë seksuale.Objekt i dhunës së tyre pas konsumit të alkoolit janë edhe fëmijët në moshë të mitur dhe të rritur, vëllezër e motra dhe prindërit.Në raste të tjera, alkooli ndikon shumë në ushtrimin e dhunës ose përfshirje në akte dhune me pjesëtarë të ndryshëm të fisit, si dhe me fqinjë.Shpesh, të dehurit përfshihen edhe në konflikte të dhunshme, disa herë fatale, në lokalet ku konsumojnë alkool ose në vende të tjera publike.Një studim i realizuar nga Klinika e Alkoologjisë në QSUT “Nënë Tereza” në bashkëpunim
Çiklizmi mund ta formojë tek meshkujt një testikul të tretë –

Çiklizmi mund ta formojë tek meshkujt një testikul të tretë –

Shendeti
Nëse je ngasës i biçikletës dhe e vozitë atë shpesh, mund të të sjellë edhe pasoja, sidomos tek meshkujt.T’i japësh biçikletës padyshim se mund të të jap një trup me forma dhe muskuj të fortë por, ajo mund të krijoj tek meshkujt një ‘testikul të tretë’.Kështu kanë paralajmëruar një raport nga disa shkencëtarë të Afrikës së Jugut, duke treguar se tek çiklistët rritet një gungë –si një testikul i tretë në ijët e tyre.As femrat nuk mund të shpëtojnë lehtë nga ngasja e biçikletës, pasi që nga kjo gjë mund të vuajnë edhe ato.Gunga, mund të jetë e fortë dhe e madhe deri në tre centimetra. Lëkura sipër kësaj forme është zakonisht normale, por mund të duket edhe e acaruar.Këshillohen të gjithë pacientët që kanë një gungë të tillë poshtë ijëve të tyre dhe janë ngasës të biçikletës, të drejtohen tek