Shendeti

Sa duhet të ecni apo vraponi për t’i djegur kaloritë e ushqimeve të preferuara

Sa duhet të ecni apo vraponi për t’i djegur kaloritë e ushqimeve të preferuara

Shendeti
Por, kjo nuk është aspak e vërtetë sepse sipas një grafike të re nga disa ekspertë të nutricionit nga Britania e Madhe, tregohet se djegia e kalorive të ushqimeve tona të preferuara merr më shumë kohë sesa ç’mund të mendojmë, transmeton Telegrafi.P.sh., nëse e hani një copë picë që përmban 449 kalori, ju duhet të ecni 1 orë e 23 minuta apo të vraponi 43 minuta për t’i djegur ato kalori. Kjo është lista e plotë e ushqimeve të preferuara dhe koha që duhet ta kaloni duke ecur apo vrapuar për t’i djegur kaloritë e tyre: – Pijet freskuese (330 ml) përmbajnë 338 kalori, ndërsa duhet të ecni 26 minuta për t’i djegur ato, ose të vraponi 13 minuta – Çokollatat përmbajnë 229 kalori, ndërsa duhet të ecni 42 minuta për t’i djegur ato, ose të vraponi 22 minuta – Sandviçët me pulë apo proshutë përmbajnë
Një organ i ri në trupin e njeriut? Mjeku shqiptar: Kur e zbulova unë, nuk më besuan

Një organ i ri në trupin e njeriut? Mjeku shqiptar: Kur e zbulova unë, nuk më besuan

Shendeti
Ky është organi i ri, i cili është zbuluar së fundmi nga një grup shkencëtarësh. Një strukuturë shumë e imët në trajtën e rrjetës, e cila lëshohet dhe shtrëngohet ritmikisht, që shërben për të lëvizur Lëngun e  “jetës”. Fatmirësisht, kam patur fatin që ta dedektoj dhe kam gjithashtu mbi 10 vjet që po flas që mekanizmat e plagës diabetike, vazale dhe gangrena e shkaktuar prej tyre është e lidhur me një sistem tjetër dhe jo direkt me qarkullimin e gjakut, siç pretendojnë mjekët që praktikojnë përditë trajtimin e këmbës me plagë diabetike.Këtë observim ia kam bërë prezent Fakultetit të Mjekësisë, Ministrisë së Shëndetësisë dhe të gjithë ministrave, drejtuesve të ndryshëm, kam organizuar simpoziume dhe kam mbi 8-9 vjet që insistoj duke prezantuar këtë fakt. Kam takuar ish kryeministër që ka qe
Hidhni në mjaltë një lugë kripë dhe vendoseni poshtë gjuhës: Rezultatet do ju mahnitin!

Hidhni në mjaltë një lugë kripë dhe vendoseni poshtë gjuhës: Rezultatet do ju mahnitin!

Shendeti
Kripa rozë Himalajane është shumë e mirë për migrenën dhe do të ndihmojë gjendrat tuaja mbiveshkore të luftojnë sëmundje të ndryshme, madje dhe të rregullojnë peshës trupore.Kripa ndihmon në normalizimin e niveleve të melatoninës, një hormon tepër i rëndësishëm që kontrollon cilësinë e gjumit.Ajo që duhet të bëni është të përgatisni një përzierje me:5 lugë mjaltë organik1 lugë kripë HimalajanePërgatitja:Përzieni mirë këtë përbërje dhe vendoseni në një kavanoz qelqi.Vendosni një lugë nga kjo përbërje poshtë gjuhës suaj dhe shkoni për të fjetur, transmeton shije.al. Do mahniteni nga ndryshimet që do shikoni në mëngjes! /gazetaexpress/
E vërtetë apo mit: A e ndryshon seksi madhësinë e vaginës? Gjinekologët japin përgjigjie

E vërtetë apo mit: A e ndryshon seksi madhësinë e vaginës? Gjinekologët japin përgjigjie

Shendeti
Në mos t’ju ketë shkuar juve ndërmend kjo pyetje, me shumë mundësi, e keni gjetur veten të paktën një herë të përfshirë në një bisedë të tillë, ku flitet për seksin, numrin e partnerëve dhe si ndikon kjo gjë në organin gjenital të femrës! Mendojmë se ka ardhur koha, të mësojmë një herë e mirë se si funksionon vagina, si ndryshon kjo e fundit ndër vite dhe a ndikon seksi apo numri i partnerëve në formën e madhësinë e saj. Duket se kjo pyetje mundon miliona njerëz në botë ndaj autori i librit Love Sex Again, Lauren Streicher, doktor e profesor i obstetrikës dhe gjinekologjisë në Shkollën Feinberg Northëestern në Universitetin e Mjekësisë është përgjigjur për revistën e specializuar Ëomen’s Health. Ai shkruan se trupi i femrës është elastik dhe nëse koka e një foshnjeje nuk mund ta “shformojë
Amësia e përshpejton plakjen

Amësia e përshpejton plakjen

Shendeti
Të gjitha të dhënat sugjerojnë se qelizat kanë pësuar plakje të shpejtë, transmeton koha.net."Vërtet na kanë befasuar këto rezultate të hulumtimit. Të dhënat tregojnë se qelizat e femrave që lindin iu nënshtruan plakjes së përshpejtuar dhe me këtë arritëm në përfundimin se lindja dhe amësia e përshpejtojnë plakjen e qelizave për rreth 11 vjet", tha Anna Pollack, epidemiologe në Universitetin George Mason. Ajo dhe kolegët e saj i analizuan të dhënat për mirëqenien e banorëve të Shteteve të Bashkuara në periudha të caktuara. Gjatë analizës së të dhënave nga periudha 1999-2002 të cilat i monitoruan të dhënat e gjatësisë së telomereve - si një indikator i shëndetit të përgjithshëm të organizmit, ata vunë re diçka të pazakontë. Vlerësimi i gjatësisë së telomereve është një tregues i shëndetit t
Përdorimi i tepruar i telefonave të mençur shkakton ankth dhe depresion

Përdorimi i tepruar i telefonave të mençur shkakton ankth dhe depresion

Shendeti
Studiuesit kanë anketuar studentët e kolegjeve rreth përdorimit të teknologjisë dhe kanë gjetur se sjellja e atyre që përdorin tepër telefonat e mençur është e ngjashme me përdorimin e substancave abuzive, transmeton KP.Studimi ka gjetur se personat që varen nga telefonat e mençur ndihen më të izoluar, me depresion dhe me ankth në krahasim me ata që nuk janë të varur nga telefonat./gazetaexpress/
Sulmet e zemrës ju paralajmërojnë 1 muaj më herët, ja si t’i zbuloni

Sulmet e zemrës ju paralajmërojnë 1 muaj më herët, ja si t’i zbuloni

Shendeti
Kjo është, problemet që lidhen me sëmundjet e zemrës vrasin më shumë njerëz çdo vit se çdo sëmundje tjetër.Prandaj, duhet të jemi vigjilentë: e dimë se çfarë janë simptomat e tyre dhe si t’i parandalojmë ato.Sulmet në zemër njoftojnë një muaj më parëNë rrugën e parandalimit, jë studim i kryer në Institutin Cedars në Los Anxheles thotë se sulmet në zemër paralajmërojnë, shumë herë, deri në një muaj më herët me anë të sinjaleve të ndryshme.‘’Gjetjet ishin krejtësisht të papritura’’, thotë Sumeet Chugh, autori kryesor i studimit, sipas lajmeve në NBC, transmeton Gazeta Shneta.56 për qind e vullnetarëve në studim kishin dhimbje gjoksi13 për qind e tyre kishin vështirësi në frymëmarrje4 për qind e tyre kishin marramendje, dhembje ose palpitacione.Mjekët zbuluan se gratë vuajnë nga një sëmundje
Një banane në ditë për shëndet të mirë

Një banane në ditë për shëndet të mirë

Shendeti
E duke studiuar dobitë e bananes, një grup shkencëtarësh në Universitetin e Alabamas dolën në përfundimin se një banane në ditë mund të na shpëtojë jetën.Sipas studiuesve, banania parandalon sulmet në zemër dhe mpiksjen e gjakut në tru. “Ushqimet që përmbajnë sasi të mëdha potasiumi, si banania, mund të parandalojnë bllokimet fatale të arterieve dhe enëve të tjera të gjakut”, thonë në raportin përfundimtar të tyre grupi i shkencëtarëve të Universitetit të Alabamas, transmeton tch. Studiuesit shpjegojnë se testimet janë kryer në një grup minjsh të ndarë në 3 kategori. Kategorisë së parë iu dha ushqim me sasi të ulët potasiumi, të dytit sasi normale dhe të tretit ushqim me nivel të lartë potasiumi. “Vumë re se në grupin e parë qarkullimi i gjakut te minjtë ishte më i ngarkuar, më i vështirë,
Sa shpesh duhet të lahemi? Ja çfarë thonë ekspertët

Sa shpesh duhet të lahemi? Ja çfarë thonë ekspertët

Shendeti
Doza e tepërt mund të zvogëlojë hydratimin e lëkurës, duke shkaktuar që ajo të atë të bëhet e thatë dhe plasaritur, e cila lejon mikrobet për të hyrë, sipas ekspertit të sëmundjeve infektive Dr Elaine Larson nga Universiteti Columbia.Ajo shton se shumica e njerëzve lahen me besimin se do të zvogëlojnë rrezikun e tyre ndaj sëmundjeve, megjithatë, ndërsa në të vërtetë dushi më së shumti heq vetëm erën e trupit. Dr C Brandon Mitchell, asistent profesoreshë e dermatologjisë në Universitetin e Xhorxh Uashingtonit, shton se larja heq nga lëkura vajrat e saj natyrale, të cilat mund të prishin bakteret “të mira” që mbështesin sistemet imunitare të njerëzve, shkruan DailyMail. Sipas Dr Mitchell, banja vetëm një herë ose dy herë në javë zakonisht është e mjaftueshme për shumicën, duke shtuar: ‘Një d
A dëmtoheni nga seksi anal? Kjo është përgjigja

A dëmtoheni nga seksi anal? Kjo është përgjigja

Shendeti
Një studim shumë i rëndësishëm është bërë nga universiteti i Alabamas-s.Ata dolën në përfundimin se seksi anal është shumë i rrezikshëm për disa arsye që lidhen me mungesën e vetëpërmbajtjes për sa i përket jashtëqitjes. Në studimin e bërë u analizuan mbi 6150 të rritur dhe gjetën se 37% e grave dhe 5% e burrave kishin kryer të paktën një herë seks anal, shkruan Reuters. Ky studim na nxori në përfundimin se personat që kryejnë seks anal vuajnë nga moskontrolli i jashtëqitjes, ata nuk arrijnë ta kontrollojnë, dhe si pasojë e mos kontrollit të vetes “ju shpëton si bebeve”./noa.al//gazetaexpress/