Shendeti

Dieta pa karbohidrate, ndikon që fëmijët të lindin me të meta fizike

Dieta pa karbohidrate, ndikon që fëmijët të lindin me të meta fizike

Shendeti
Gratë që konsumojnë dieta me më pak karbohidrate kanë rrezik 30 për qind që të lindin bebe me defekte kurrizore dhe neurologjike, thotë një studim i ri. Këto dieta përfshin edhe dietën Keto të cilën e kishte përdorur e famshmja Kim Kardashian – fëmijët e së cilës lind të gjithë të shëndoshe, por bën që trupi i tyre të jetë më i shëndoshë dhe jo si i fëmijëve tjerë, për shkak se nëna nuk ishte ushqyer me karbohidrate. Studimi i ri i bërë nga Universiteti i Karolinës së Veriut ka zbuluar që gratë që konsumojnë dietë më pak karbohidrate ulin nivelet e acidit folik. Acidi folik është çelësi i zhvillimit të shtyllës kurrizore dhe kafkës. Andaj përdorimi i dietave pa karbohidrate, të cilën gjë e bëjnë shumica e femrave të njohura në botën e showbizzit, nuk është i shëndetshëm për fëmijë, pasi
Një cigare në ditë mund të shkaktojë sulm në zemër dhe tru

Një cigare në ditë mund të shkaktojë sulm në zemër dhe tru

Shendeti
Studiuesit kanë zbuluar se ata të cilët pinë një cigare në ditë mund ta gjejnë vetën të rrezikuar drejtpërdrejt nga sulmet e zemrës dhe në tru, po aq sa ata të cilët pinë 20 të tilla. Burrat të cilët pinë nga një cigare në ditë janë 46 për qind në rrezik që të prekën nga sëmundjet e zemrës ashtu sikurse burrat që pinë 20. Rreziku për goditje në tru është 41 për qind më i lart se ata që pinë 20 cigare në ditë. Vetëm një cigare rrit rrezikun e sëmundjeve koronare për 48 për qind në krahasim me ata që nuk e pinë cigaren. Në anën tjetër gratë janë dyfish të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës me ato që e përdorin një cigare, krahasuar me ato që nuk e pinë fare. Konkludimi ka ardhur nga 140 studime të bëra që janë udhëhequr nga profesori Allan Hacksar nga Instituti i Universitetit të Kolegjit n
Sipas një studimi, arsyeja pse fëmijët marrin morra janë smartphone-t

Sipas një studimi, arsyeja pse fëmijët marrin morra janë smartphone-t

Shendeti
Fëmijët shpesh ndihen të lumtur që ndajnë hapësirën personale gjatë orëve të shkollës, duke treguar afërsi më fëmijë të tjerë.Ata gjithashtu ndajnë mes veti kapele apo shall. Pra, nuk është cdu që morrat apo ndryshe pleshtat udhëtojnë në mënyrë të shpejtë nga një fëmijë në tjetrin, shkruan Daily MirrorMegjithatë, mund të ketë diçka tjetër që qëndron në rrënjët e problemit, janë smartphonet apo telefonat e mençur.Sipas një studimi, fëmija juaj që përdor smarpohone, ka dy herë më shumë gjasa për tju kapur morrat se sa ai që nuk i përdor ata rregullisht.Sipas “Kidspot”, rritja e kulturës selfie është fajësuar nga ekspertët shëndetësor, pasi fëmijët do të bashkohet së bashku për të marrë një fotografi ose për të parë një video bashkarish, gjë që mund të ndikoj në kapjen e morrave.Është ky kont
Ky është antibiotiku më i fuqishëm natyror

Ky është antibiotiku më i fuqishëm natyror

Shendeti
Për të pasur imunitet të fuqishëm është e nevojshme që të ushqeheni shëndoshëm, mirëpo mund të përdorni edhe një struk të vogël. Provojeni këtë pije.Një lugë e kësaj pijeje në ditë mjafton që të përmirësojë imunitetin tuaj, por jini të kujdesshëm sepse është goxha djegës.Para përdorimit të kësaj pijeje konsultohuni me mjekun, transmeton Telegrafi.Përbërësit:– 700 ml uthull molle– 1/4 e gotës hudhër të copëtuar imët– 1/4 e gotës qepë të karamelizuar– 2 speca të freskët– 1/4 e gotës xhenxhefil të freskët– 2 lugë rrepë– 2 lugë kurkumëPërgatitja:Të gjithë përbërësit, me përjashtim të uthullës, i vendoni në një enë. I përzieni mirë, masën e hidhni në kavanoz dhe derdhni uthullën. E përzieni kavanozin në mënyrë që përbërësit të bashkohen. Ta ruani në vend të ftohtë dhe pa lagështi, për 14 ditë.P
Koha kur njerëzit kanë më shumë gjasë të vdesin, e zbulon studimi

Koha kur njerëzit kanë më shumë gjasë të vdesin, e zbulon studimi

Shendeti
Studimi i ri flet rreth pasojave që sjell “efekti i fundjavës” gjatë viteve të fundit.“Ne e dimë se tendencat për mbijetesë janë përmirësuar në dhjetëvjeçarin e fundit” tha Dr Dr Uchenna Ofoma, asistente e degës së mjekësisë në Universitetin Temple.Dhjetë vjet pas një studimi në vitin 2008 që tregonte nivele të ulëta të mbijetesës gjatë netëve dhe fundjavave në spital, Ofoma botoi një studim të ri të hënën në Journal of the American College of Cardiology. Studimi i ri bazohet në studimin e mëparshëm, duke pohuar se me të vërtetë ka përmirësime, por sërish pacientët kanë më shumë gjasë të vdesin në fundjavë ose gjatë netëve.Mes viteve 2000 dhe 2014, mbijetesa e ditëve të javës u rrit nga 16% në 25.2%, ndërsa mbijetesa e fundjavës dhe u rrit nga 11.9% në 21.9 % .Nuk kishte asnjë ndryshim të
Këshillat e mjekëve: Si të mbrojmë duart nga i ftohti

Këshillat e mjekëve: Si të mbrojmë duart nga i ftohti

Shendeti
Përkundrazi, duart, shumë të ekspozuara ndaj të ftohtit ekstrem meritojnë më shumë vëmendje.Larja e duarve Sigurisht që zakoni i larjes së duarve është mëse i përditshëm, por kur kemi të bëjmë me mot të ftohtë këshillohet të mos përdoret shumë sapun dhe të lahen me ujë të vakët. Kjo për të mbajtur lëkurën e duarve të pastër dhe të hidratuar. Të bukura dhe të buta Një aleat i mirë për duart është vaji i ullirit. Lëkura e fytyrës dhe duarve është më e ekspozuara ndaj të ftohtit prandaj në fund të ditës duhet ti masazhojmë për ti mbajtur të buta dhe për të larguar qelizat e vdekura. Këtë mund ta bëni duke përzier disa lugë vaj ulliri dhe mjaltë, dhe pak qumësht apo kos. Mos e humbi kurrë vëmendjen Mes kremërave, është mirë të zgjidhni ato të cilësisë së parë. Përveç tyre, ato që kanë në përbë
Receta 2 minutëshe që eliminon dhjamin në shumë pak kohë

Receta 2 minutëshe që eliminon dhjamin në shumë pak kohë

Shendeti
Dhe, kjo nuk është vetëm e padëshirueshme për tu parë, por gjithashtu gratë i mbanë larg xhinseve të preferuara, e përveç kësaj, dhjami mund të jetë rrezik serioz shëndetësor ku sipas hulumtimeve, është një nga faktorët e vdekjes së parakohëshme.Nëse po luftoni me këtë problem, receta që do të ju rekomandojmë është një nga më të dobishmet për zhdukjen e dhjamit. Në fakt, të gjithë ata që e provuan, pohojnë se ajo jep rezultate të mahnitshme në kohë shumë të shkurtër. Në anën tjetër, ka vetëm 3 përbërës dhe të gjithë janë shumë të dobishëm sepse nxisin metabolizmin duke ju ndihmuar të humbni peshë më shpejt. Metoda e përgatitjes është gjithashtu e lehtë. Përbërësit që ju duhen: Një limon Një tufë majdanoz Një gotë me ujë Si të përgatitet: Duke përdorur përpunuesit e ushqimit, përzijeni mirë
Vetëm një gotë në ditë nga kjo pije dhe mëlçia do t’ju falënderojë

Vetëm një gotë në ditë nga kjo pije dhe mëlçia do t’ju falënderojë

Shendeti
Hepatiti C është shkaku kryesor i sëmundjes ekstreme të mëlçisë (cirroza) dhe kancerit të mëlçisë të cilat të dyja mund të jenë vdekjeprurëse.Ka shumë ushqime që mund të ndihmojnë pastrimin e mëlçisë natyrisht duke stimuluar aftësinë e saj natyrale për të pastruar mbeturinat toksike brenda trupit. Ja një përzierje që funksionon: Përbërësit: Lëng limoni, Lëng portokalli Mente të freskët 1 litër ujë Mjaltë organik Përgatitja: Vendosni ujin në një tenxhere dhe ngroheni derisa të valojë. Shtoni gjethet e mentes dhe valojeni për 5 minuta të tjera. Hiqeni atë nga zjarri lëreni të ftohet për disa minuta pastaj shtoni limonin dhe lëngun e portokallit. Trazojeni dhe në fund hidhni mjaltin. Konsumoni këtë përzierje të ftohtë ose të ngrohtë. Ajo pastron mëlçinë tuaj dhe ndërkohë gjithmonë sigurohuni
Koha e vlefshmërisë së një përshkrimi të barërave

Koha e vlefshmërisë së një përshkrimi të barërave

Shendeti
Pas përshkrimit të disa barërave mund të kaloni shqetësimin. Nëse përsëritet gjendja e njëjtë dhe keni simptoma të njëjta, ju vraponi te dollapi për të marrë receptin e vjetër për të blerë barërat që keni përdorur më parë.Por a keni pyetur ndonjëherë se sa kohë vlen një përshkrim i barërave? Atëherë, shumica e përshkrimeve janë valide për gjashtë muaj, shkruan DailyMail, përcjell Klan Kosova. Por ka përshkrime, sikur ato për fjetje që kanë validitet vetëm deri në 28 ditë dhe jo më shumë./gazetaexpress/
Konsumoni çokollatë, ju bën më të lumtur

Konsumoni çokollatë, ju bën më të lumtur

Shendeti
Largon trishtimin– Kakaoja nga e cila përbëhet çokollata përmban një sasi të konsiderueshme magnezi dhe për pasojë stimulon prodhimin e serotoninës, hormonit të lumturisë. Mjafton një copë çokollatë në ditë për të larguar trishtimin.Lufton diabetin dhe kolesterolin– Çokollata e zezë cilësohet si ilaç për të luftuar kolestrerolin dhe diabetin. Gjithçka pasi përmban një lloj acidi i cili rregullon qarkullimin e gjakut dhe flavonoide të cilat favorizojnë reagimin e qelizave ndaj insulinës. I bën mirë zemrës- Ngrënia e një cope çokollatë çdo ditë i bën mirë zemrës, pasi flavonoidet reduktojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Natyrisht duhet të jetë çokollatë e zezë./gazetaexpress/