Chelsea bën pazar në Romë

Chelsea bën pazar në Romë

Sport
Bëhet fjalë për sulmuesin Edin Dzeko dhe mbrojtësin e majtë, Emerson Palmieri, transmeton Express.Sky Sports në Itali raporton se Chelsea është i gatshëm t’i paguajë 50 milionë euro për Dzekon dhe Emersonin. Po ashtu, “Të kaltrit” do ta lejonin edhe Michy Batshuayin të kalojë në Romë si i huazuar në kuadër të kësaj marrëveshjeje. Megjithatë, Roma i kërkon edhe 15 milionë euro shtesë për ta përmbyllur këtë marrëveshje. /Express/ /gazetaexpress/
Tahiri kërkon nga Serbia zbardhjen e krimeve të luftës

Tahiri kërkon nga Serbia zbardhjen e krimeve të luftës

Lajme
Ministri kosovar i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka dhënë një intervistë për gazetën beogradase Danas. Ai ka reflektuar te kërkesa e Serbisë për t'u përfshirë në hulumtimin për vrasjen e Oliver Ivanoviqit. Tahiri ka thënë se Kosova ka nënshkruar një protokoll bashkëpunimi në dialogun e Brukselit dhe është e gatshme të bashkëpunojë me çdo shtet, përfshirë Serbinë në shkëmbim informatash, por ka ftuar Serbinë të bashkëpunojnë fillimisht në gjetjen e vrasësve të vëllezërve Bytyqi, krimeve të luftës si dhe dyshimet për djegien e trupave të zhdukur shqiptarë, lëndë që asnjëherë nuk janë proceduar nga gjykatat serbe.Sipas Danasit, Tahiri, po ashtu, ka ftuar shtetin serb të përgjigjet se kush i ka vrarë fëmijët serbë në kafenenë “Panda” më 1998, një krim për të cilin vetë Presidenti serb pati hedhu
Më gjithë thashethemet për largimin e tij, Bale do të qëndrojë në Real

Më gjithë thashethemet për largimin e tij, Bale do të qëndrojë në Real

Sport
“Bale është lojtar që i duhet të luajë vazhdimisht tani. Shpresojmë se nuk do të preket nga lëndimet dhe nëse golat dhe asistet vijnë, veçanërisht në Ligë të Kampionëve, nuk mendoj se do të shkojë ndokund”, ka thënë Balague, transmeton Express.Megjithatë, ai thotë se qëndrimi i tij për gjatë nuk është i garantuar nëse nuk e shohim uellsianin e vërtetë. “Por, natyrisht, nuk e ka të garantuar [qëndrimin] nëse nuk e shohim Gareth Balein me statistikat e njëjta të viteve të kaluara”, ka shtuar ai. Ai ka theksuar se thashethemet për largimin e tij nuk do të ndalen. /Express//gazetaexpress/
Qeveria Haradinaj kërkon ndihmën e Podgoricës për demarkacionin

Qeveria Haradinaj kërkon ndihmën e Podgoricës për demarkacionin

Lajme
Për këtë, Qeveria e tij ka kërkuar edhe ndihmën e Podgoricës zyrtare, kanë thënë burime të gazetës. Gjatë mandatit të shkuar sa ishte në opozitë, Haradinaj i ka prirë kauzës kundër kësaj marrëveshjeje, pasi konsideronte se me të Kosova humb rreth 8 mijë hektarë. Pak kohë pasi është vu në krye të Ekzekutivit, Qeveria e ka proceduar për ratifikim në Kuvend këtë dokument, ani se kreu i saj ka vazhduar të deklarojë se deputetët duhet ta rrëzojnë. Por, tash do një “momentum të ri”, para se Projektligji të vihet në votim. “Situata e re krijohet në rast se kryeministrat e të dyja vendeve dalin me deklaratë të përbashkët, me të cilën zotohen se Marrëveshja për kufirin do të rishqyrtohet kurdo që dalin fakte të reja ligjore. Duket që ka gatishmëri edhe në Podgoricë për të gjetur një zgjidhje të kës
“Lufta” me deklarata Kosovë – Serbi

“Lufta” me deklarata Kosovë – Serbi

Lajme
Së fundit edhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë Aleksandar Vulin ka kërcënuar Kosovën, duke thënë se Ushtria e Serbisë është e gatshme të reagojë ndaj çfarëdo kërcënimi për qytetarët serbë kudo që jetojnë. Megjithatë, këto kërcënime dhe veprime kërcënuese të marra nga Serbia nuk u kanë lënë përshtypje zyrtarëve të KFOR-it në Kosovë. Sipas tyre, KFOR-i do ta garantojë sigurinë në vend. Në anën tjetër, edhe ekspertë të sigurisë konsiderojnë se Serbia mundet ta cenojë Kosovën, por vetëm nëse hyn në luftë me NATO-n. Haradinaj: Kosova është kërcënuar seriozisht nga Serbia Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova është kërcënuar seriozisht nga Serbia ditë më parë. Sipas Haradinajt, Serbia synon që të armatoset me raketa që mbërrijnë deri në Kosovë. “Është shumë më kërcënues lajmi se Serbi
Mourinho e aprovon rikthimin e Ronaldos në Manchester United

Mourinho e aprovon rikthimin e Ronaldos në Manchester United

Sport
Lajmet për rikthimin e mundshëm të yllit portugez në “Old Trafford” janë rritur kohëve të fundit, pasi Ronaldo ka treguar shenja pakënaqësi në Real Madrid, transmeton Express.Ronaldo kërkon kontratë të re me Real Madridin, në bazë të së cilës dëshiron të bëhet lojtari më i paguar në botë, por ky i fundit nuk ka shprehur gatishmëri për ta bërë portugezin lojtarin më të paguar në planet. Superyllit s'i pëlqen fakti se Lionel Messi dhe Neymar paguhen më shumë se ai. Unitedi mund t’i paguajë deri në 400 milionë euro për ta siguruar transferimin e Cristiano Ronaldos në fund të sezonit. /Express/  /gazetaexpress/
Japonia në alarm, peshku vdekjeprurës po vë në rrezik banorët

Japonia në alarm, peshku vdekjeprurës po vë në rrezik banorët

Lajme
Një supermarket lokal në qytetin Gamagori ka shitur pesë pako të peshkut të Fugu pa heqjen e mëlçive, të cilat përmbajnë helm. Tre janë gjetur, por dy mbeten të zhdukura. Peshku delikat është aq helmues saqë gabimi më i vogël në përgatitjen e tij mund të jetë fatal. Çdo vit ka disa raste të helmimit me fugu në vend, por jo të gjitha janë vdekjeprurëse. Autoritetet e qytetit në Gamagori, në Japoninë qendrore, kanë aktivizuar një sistem emergjence, duke u bërë thirrje njerëzve të kthejnë vëmendjen nga pjesët potencialisht vdekjeprurëse. “Ne po u bëjmë thirrje banorëve për të shmangur ngrënien e fugu, duke përdorur sistemin pa tel të qytetit Gamagori”, i cili transmetohet mbi altoparlantë të vendosura rreth qytetit, tha zyrtari lokal Koji Takayanagi për AFP. Vezoret dhe lëkura e peshkut fugu
Miliona euro borxhe nga shmangia e taksave për eksploatimin e resurseve minerale

Miliona euro borxhe nga shmangia e taksave për eksploatimin e resurseve minerale

Lajme
Miliona euro borxhe i janë grumbulluar Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM) si pasojë e mospagesës së taksave nga kompanitë të cilat ekploatojnë resurset minerale, shkruan sot Koha Ditore.Kombinati metalurgjik “Trepça” është ndërmarrja e cila ka më së shumti borxhe të grumbulluara, përderisa borxhi total mbërrin në mbi 23 milionë euro. Kryetari i KPMM-së, Ramiz Krasniqi, ka thënë se grumbullimi i këtij borxhi daton që nga 2005-ta, kur ky autoritet ishte krijuar. Në pamundësi të mbledhjes së taksave, sipas tij, dhjetëra kompani janë në procese gjyqësore me KPMM-në. Nga borxhi i përgjithshëm 11 milionë e 500 mijë euro janë nga kompanitë private, të cilat u janë shmangur obligimeve. Sipas Krasniqit, përveç shmangies nga taksat, këto kompani nuk posedojnë as licencat për ekspl
Pakistan: Janë vrarë nënë e bijë, punëtore të vaksinimit

Pakistan: Janë vrarë nënë e bijë, punëtore të vaksinimit

Lajme
Sipas policisë, Sakina Bibi, 50 vjeçare, dhe vajza e saj, Alizah, 20 vjeçare, ishin duke u dhënë hapa të imunitetit fëmijëve, kur dy persona të armatosur në një motoçikletë i kanë qëlluar për vdekje ato. Deri tash askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për këto vrasje, por militantët në Pakistan rregullisht i sulmojnë punëtorët e vaksinimit kundër poliomielitit dhe rojet e tyre. Militantët thonë se fushatat e këtilla të vaksinimit janë mbulesë për spiunët perëndimorë apo paraqesin konspiracion për sterilizimin e fëmijëve pakistanezë. Kryeministri i Pakistanit, Shahid Khaqan Abbasi, e ka dënuar këtë sulm dhe ka urdhëruar hetime. Zyrtari i lartë lokalë në provicnën Baloçistan, Mir Abdul Qudus Bizenjo, këto vrasje i ka cilësuar si akt “qyqar dhe terrorizëm”./gazetaexpress/
Temperaturat sërish po bien, ky është moti për sot

Temperaturat sërish po bien, ky është moti për sot

Lajme
Sot, mbi vendin tonë, parashihet të mbajë mot me vranësira të pjesshme të cilat në orët e pasditës mund të marrin karakter zhvillimi. Temperaturat do të sillën në mes 1 e 8 gradë Celsius. Nesër pritet te ketë më shumë vranësira të cilat do të sjellin reshje shiu që hove-hove mund të kalojnë në reshje bore. Temperaturat do të shënojnë rënie ato do të lëvizin në mes minus 1 e 5 gradë Celsius. Edhe të dielën pritet të mbajë mot i ngjashëm. Temperaturat do të shënojnë rënie të mëtejshme, ato do të sillën në mes minus 3 e 4 gradë Celsius. Gjykuar sipas ecurive aktuale sinoptike në pjesën e parë të javës së ardhshme parashihet të mbajë mot pjesërishti i vranët me temperatura që do të sillën në mes minus 6 e 2 gradë Celsius./gazetaexpress/