Politikani serb godet Serbinë për vrasjen e Ivanoviqit: Deri dje i keni thënë tradhtar, sot po e varrosni me nderime

Politikani serb godet Serbinë për vrasjen e Ivanoviqit: Deri dje i keni thënë tradhtar, sot po e varrosni me nderime

Lajme
Kjo intervistë është titulluar “Për Kosovën flitet më zë të ulët”, e dhënë nga Marko Jaksiq, politikan serb nga Kosova.“Deri dje e keni quajtur Ivanoviqin lojtar dhe tradhtar, e sot po e varrosni në Aleji si qytetar nderi. Ky lloj sarkazmi i flet të gjitha. Nuk mundeni të veproni kështu, njerëzit nuk janë budallenj”, ka thënë politikani serb nga Kosova, Marko Jaksiq, transmeton Express. I pyetur nga kjo media se a beson që do të gjendet shpejt vrasësi i Oliver Ivanoviqit, Jaksiq tha se kjo gjë është mjaft e vështirë. Ai ka thënë se në veri të Mitrovicës që nga koha kur Aleksandar Vuçiq hyri në zgjedhje në Serbi, kishin ndodhur një numër i madh i sulmeve të armatosura nëpër shtëpi. Madje, ai tha se nga këto djegie, kishte pësuar edhe vetura e tij. “E kam pyetur personalisht Aleksandar Vuçi
Haradinaj i OVL-së së UÇK-së e quan ambasadorin amerikan “Palaço”

Haradinaj i OVL-së së UÇK-së e quan ambasadorin amerikan “Palaço”

Lajme
Është nënkryetari i OVL-së së UÇK-së, Nasim Haradinaj, i cili e quan Delawie-n "një palaço", i cili me deklarata të tilla po i thyen të gjitha rregullat dhe përgjegjësitë që ai ka si diplomat.Madje, ai thotë se nëse Delawie ka fakte për këto që i ka thënë, le të paraqitet si dëshmitar në Gjykatë, përcjell KP. “Delawie më së pari është treguar një palaço, kur i ka thyer të gjitha rregullat dhe të gjitha përgjegjësitë e tij si diplomat që i ka. Delawie nëse ka prova për komandantët që kanë bërë krime, le të urdhëron si dëshmitar. Nuk është Dealawie i plotfuqishëm që të flas çfarë të do ai. Delawie më së pari nuk e përcakton dhe nuk mund të sillet në Parlamentin e Kosovës, sikur janë sjellë ushtarët e tij në kampin e Guantenamos. Prandaj, Delawie të jetë shumë i kujdesshëm çka fol. Ka thanë s
Renditja e FIFA-s: Kosova pëson rënie, Shqipëria ngjitet për dy vende

Renditja e FIFA-s: Kosova pëson rënie, Shqipëria ngjitet për dy vende

Sport
FIFA e publikoi sot renditjen më të re, me Kosovën që pësoi rënie përsëri dhe radhitet e 178-ta në botë me 97 pikë të grumbulluara, transmeton Express.Kombëtarja e Shqipërisë, ndërkohë, ka bërë më mirë, duke i fituar dy vende në renditje dhe pasi ka mbledhur 553 pikë, renditet në vendin e 60 në botë. Renditjes i prin Gjermania, e ndjekur nga Brazili i në vendin e dytë. Top peshën e mbyllin, Portugalia, Argjentina dhe Belgjika. /Express/ /gazetaexpress/
Binni befason me cilësinë e produkteve dhe dizajnet unike në Zvicër

Binni befason me cilësinë e produkteve dhe dizajnet unike në Zvicër

Lajme
Është panairi Swiss Bau, Bâle en Suisse në Basel të Zvicrës ku po merr pjesë edhe kompania lidere e mobilierisë Kosovare Binni.Prezantimi i produkteve të prodhuara nga kompania Binni zgjoi interesimin e shumë pjesëmarrësve në panair. Produktet e prezantuara nga kompania BINNI dyer dhe dritare, kuzhina dhe dizajne të ndryshme të mobilierisë kanë befasuar pjesëmarrësit në këtë panair me cilësinë e produkteve dhe dizajnet unike. Ka kohë që kompania Binni ka debutuar furishëm në tregjet e vendeve të ndryshme Botërore. Vlen të theksohet që Binni është duke hapur edhe show room-et e saj në disa vende të Evropës. Binni është e pranishme me show room-et në Francë, Zvicër si dhe Norvegji, është në përgatitje të hapjes të disa show-room-eve në disa vende tjera të Evropës. Prania e BINNI-it në këtë p
Haradinaj – Serbisë për vrasjen e Ivanoviqit: Juridiksionin për hetime e ka Kosova

Haradinaj – Serbisë për vrasjen e Ivanoviqit: Juridiksionin për hetime e ka Kosova

Lajme
‘Juridiksionin për hetime e ka Kosova. Për kërkesat drejt Eulex dhe Unmik, ata s’kanë të drejtë me dhanë autorizim të tillë. Të vetmet që duhet të japin autorizim, janë institucionet e Kosovës. Te Kosova nuk është dorëzu një kërkesë e tillë’, është shprehur Haradinaj në një konferencë për media.Kryeministri sqaroi se kërkesa e Serbisë ka të bëjë me këmbimin e informacioneve, gjë që sipas kryeministrit i konvenon edhe Kosovës. ‘Është dorëzu një kërkesë për këmbim të informatave, çka edhe për ne është e mirë. Pra, Kosova s’ka marrë kërkesë për involvim në hetime në Kosovë’, ka thënë Haradinaj. Përfshirjen e Serbisë në hetimin për vrasjen e Oliver Ivanovic’it e ka kërkuar së pari presidenti serb Aleksandar Vucic, i cili tha se nuk u beson autoriteteve të Prishtinës./gazetaexpress/
Babai i bleu vogëlushes së tij një pitbull, pesë ditë më vonë ajo u sulmua për vdekje nga qeni

Babai i bleu vogëlushes së tij një pitbull, pesë ditë më vonë ajo u sulmua për vdekje nga qeni

Lajme
Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për Jason Dodge, i cili tha se nëna e tij ishte duke u kujdesur për vajzën e tij të vogël, Rylee Marie, kur ai mori një telefonatë alarmante.“Vajza dhe qeni, kjo është e gjitha që dëgjova”, u ka thënë ai mediave të huaja.Ai nxitoi në shtëpi dhe e gjeti vajzën e tij të shtrirë në shtrat me lëndime të rënda.Dodge tha se ai kapi vajzën e tij dhe vrapoi jashtë derës, pasi një ambulancë po vinte drejt shtëpisë së tyre.Mjekët u përpoqën të shpëtonin Rylee, e cila nuk mundi tu mbijetonte plagëve dhe vdiq në spital.Trevjeçarja vdiq nga plagë të shumta dhe të mprehta në kokën dhe qafën e saj, kanë bërë të ditur autoritetet./gazetaexpress/
Dortmundi i reagon ashpër Arsene Wengerit: Shikoji performancat e lojtarëve tuaj

Dortmundi i reagon ashpër Arsene Wengerit: Shikoji performancat e lojtarëve tuaj

Sport
Trajneri i Arsenalit iu përgjigj pyetjeve për Aubameyangun, i cili është zgjedhur për ta zëvendësuar Alexis Sanchezin në “Emirates”, transmeton Express.Wengeri insistoi se Aubameyang, i cili kohë pas kohe është kontrovers, do t’i përshtatej jetës në Arsenal, duke nxitur kështu drejtorin sportiv të Dortmundit, Michael Zorc, të reagojë ashpër. “Mendoj se është mungesë respekti të flasësh rreth një lojtar të një skuadre tjetër. Nuk ka kontakte mes nesh dhe Arsenalit. Supozojmë se Wengeri ka mjaft brenga me performancat e lojtarëve”, ka thënë ai. /Express/   /gazetaexpress/
Kosova i përgjigjet Serbisë: Vrasjen e Ivanoviq’it e hetojmë ne, s’mund ta bëni ju

Kosova i përgjigjet Serbisë: Vrasjen e Ivanoviq’it e hetojmë ne, s’mund ta bëni ju

Lajme
Halil Matoshi nga kabineti i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, tha për Radion Evropa e Lirë se shteti i Serbisë nuk ka dërguar ndonjë kërkesë zyrtare për përfshirje në hetime.Por, siç thotë ai, askush nuk ka të drejtë nga jashtë që të ndërhyjë në çështjet e brendshme të Republikës se Kosovës, përveç mekanizmave relevantë vendorë dhe ndërkombëtarë, që janë të autorizuar për të siguruar një ambient të sigurt në Kosovë.“Dhe, për të hequr dilemat, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka ftuar eventualisht FBI-në që të jetë pjesë e hetimeve”, ka thënë Matoshi.Oliver Ivanoviq, është qëlluar për vdekje të martën para selisë së partisë se tij, në Mitrovicën Veriore.Ndërkohë, kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, në emër të Qeverisë së Serbisë ka thënë se ka një kërkesë që organet ser
Labinot Tahiri jep dorëheqje: Mos më thirrni më për punësime

Labinot Tahiri jep dorëheqje: Mos më thirrni më për punësime

Lajme
Në shkrimin e tij, ku Tahiri tregon se më nuk do të jetë zëvendës i Behgjet Pacollit në parti, thotë se më nuk do të ketë lidhje me nivelin qendror ta AKR’së dhe se nuk ka asgjë në dorë, e as punësimet, që sipas tij, partia e Pacollit u ka premtuar përkrahësve.Ky është shkrimi i plotë i Tahirit: Unë largohem nga Kryesia e Partise së AKR-së në nivel qëndrorë, në ditën e sodit! Për më shumë lexone shkrimin tim. Përshendetje të dashur antarë të partise së Akr-së në nivel qëndrorë dhe lokal! Ka shumë pa përgjegjesi që e preokupojnë partine dhe antarêt e saj në nivel Kosove dhe atë lokal. - Unë nuk isha dhe nuk jam ai, i cili jep dorëheqje të pa përgjegjshme prej partise, por që më preokupojnë gjërat për të, isha dhe jam gjithnjë njeri që më preokupojnë sepse lash Karrieren time anash, lash s
​Vrasësit e Putinit në Londër: Më së shumti donin helmet e shtrenjta

​Vrasësit e Putinit në Londër: Më së shumti donin helmet e shtrenjta

Lajme
Nga të gjithë, shquhen dy rusë, të cilët atë mëngjes. Ishte e vështirë për të përcaktuar saktësisht se çfarë i bënte të dyshimtë. Por, në mendjen e Spencer Scott, ndihmës detektiv në aeroportin Gatwick në Londër, ka lindur kureshtja, thuhet në hyrje të stories “Helmi shumë i shtrenjtë”, nga Luke Harding mbi Aleksandër Litvinenko dhe vdekjen e tij.The Daily Beast publikoi një fragment nga romani për një njeri që deri në vitin 1998 ishte një oficer i lartë i FSB-së, shërbimi i inteligjencës së Rusisë dhe drejtpërdrejt vartës i Vladimir Putinit. Litvinenko vdiq më 23 nëntor 2006, si rezultat i helmimit nga substanca radioaktive polonium 210, i cili ishte hedhur në çajin e tij, dhe dyshimi bie mbi njerëzit për të cilët tash shkruhet në roman dhe Daily Beast. “Ishte data 16 tetor 2006. Pasagjer