Çiklizmi mund ta formojë tek meshkujt një testikul të tretë –

Çiklizmi mund ta formojë tek meshkujt një testikul të tretë –

Shendeti
Nëse je ngasës i biçikletës dhe e vozitë atë shpesh, mund të të sjellë edhe pasoja, sidomos tek meshkujt.T’i japësh biçikletës padyshim se mund të të jap një trup me forma dhe muskuj të fortë por, ajo mund të krijoj tek meshkujt një ‘testikul të tretë’.Kështu kanë paralajmëruar një raport nga disa shkencëtarë të Afrikës së Jugut, duke treguar se tek çiklistët rritet një gungë –si një testikul i tretë në ijët e tyre.As femrat nuk mund të shpëtojnë lehtë nga ngasja e biçikletës, pasi që nga kjo gjë mund të vuajnë edhe ato.Gunga, mund të jetë e fortë dhe e madhe deri në tre centimetra. Lëkura sipër kësaj forme është zakonisht normale, por mund të duket edhe e acaruar.Këshillohen të gjithë pacientët që kanë një gungë të tillë poshtë ijëve të tyre dhe janë ngasës të biçikletës, të drejtohen tek
Nuk mundeni t’i rezistoni ushqimit? Ne kemi zgjidhje për ju! – GazetaExpress

Nuk mundeni t’i rezistoni ushqimit? Ne kemi zgjidhje për ju! – GazetaExpress

Shendeti
Humbja e peshës në mënyrë drastike kërkon që në mënyrë rigoroze të ushqehemi dhe udhëtojmë.Këtë që do t’ju tregojmë nuk është dietë rigoroze, e as magji e shkrirjes së kilogramëve, thjesht janë tri truke me të cilët mund të largoni urinë1. Tranguj turshiTrangujt turshi të largojnë urinë, pasi që ky acid trajton dhe ul sheqerin në gjak. Ndjeni uri 1-2 orë para vaktit të ngrënies, hani tranguj turshi,dhe uria do të kalojë.2. Badem, arra, lajthiJanë pemë të shëndetshme dhe po ashtu ushqyese. Nëse këto i hani në kombinim me pemë të thata si p.sh. rrush ose kumbulla, do të ndiheni të ngopur.3. Pini ujë mineral në vend të lëngjeve të gazuaraEdhe pse edhe lëngjet e gazuara të ngopin,ato kanë kalori të tepërta që nuk do t’ju ndihmojnë në humbjen e peshës. Edhe lëngjet zëvendësoji me ujë mineral, d
​Si e shkatërron sheqeri kujtesën? –

​Si e shkatërron sheqeri kujtesën? –

Shendeti
Nuk mund të mbani mend se ku i keni lënë çelësat? Ndoshta çokollata që e keni ngrënë disa orë më parë është fajtori kryesor. Shkencëtarët, hulumtimi i të cilëve është publikuar në revistën “Neurology”, zbulojnë se sheqeri i rritur në gjak dëmton kujtesën.Hulumtuesit nga Gjermania kryen një studim në të cilin morën pjesë 141 persona plotësisht të shëndetshëm. Pjesëmarrësit zgjidhën testet e kujtesës para dhe pas matjes së nivelit të sheqerit në gjak.Shkencëtarët gjithashtu skanuan trurin e pjesëmarrësve në mënyrë që ta masin hipokampusin, pjesën e trurit e cila luan një rol të rëndësishëm në kujtesë.Rezultatet e hulumtimit treguan se sa më i lartë që ishte niveli i glukozës në gjak, pjesëmarrësit kishin performancë më të dobët në testet e kujtesës. Ata gjithashtu gjetën se niveli vazhdimish
​Kanceri i mushkërive –

​Kanceri i mushkërive –

Shendeti
Hulumtuesit mjekësorë kanë zbuluar se kanceri i mushkërive mund të mbetet i fjetur për më shumë se 20 vjet para se papritmas të kthehet në vdekjeprurës.Ekspertët që kanë shkruar në revistën Science thonë se kjo ndihmon të shpjegohet përse sëmundja është aq e vështirë për t’u trajtuar.Studiuesit, transmeton ZA shkrimin, thonë se ajo që ata e përshkruajnë si një defekt gjenetik mund të kalojë pa u vënë re për vite para se një tjetër defekt papritur të shkaktojë rritjen e shpejtë të kancerit.Hulumtuesit thonë se pirja e duhanit është shkaku kryesor i defektit fillestare.Ata thonë se studimi mund t’i ndihmojë ata të kuptojnë se si evulon kanceri i mushkërive.Kanceri i mushkërive është forma më vdekjeprurëse në botë e sëmundjes. Mjekët thonë se shkalla e mbijetesës është "tmerrësisht e ulët."Ga
Lamtumirë flokëve të kuqe, arsyeja pse do të zhduken –

Lamtumirë flokëve të kuqe, arsyeja pse do të zhduken –

Shendeti
Ngrohja globale do të ndikojë edhe në ngjyrën e flokëve. Gjithë njerëzit me flokët e kuqe do të zhduken plotësisht. Një studim amerikan lidhur me evolucionin klimatik, i kryer nga një grup studiuesish dhe ekspertësh ka zbuluar se temperatura do të rritet me pesë gradë deri në vitin 2100.Doktor Alistar Moffat, njëri nga drejtuesit e studimit në një intervistë të tij shprehet se, “Mendojmë se flokët e kuqe në Skoci, në Irlandë dhe në veri të Anglisë janë rezultat i përshtatjes klimatike. Kjo do të thotë se nëse klima ndryshion, do të ketë më pak njerëz me këtë lloj geni”. Në sajtin amerikan “Slate” shpjegohet se ngjyra e flokëve varet nga melanina dhe e kuqja shkaktohet nga një sintezë e quajtur phaeomelanine që varet nga klima. Është pikërisht kjo arsyeja se thonë studiuesit se pse flokët e
Si ndikon pirja pasive e duhanit tek fëmijët tuaj –

Si ndikon pirja pasive e duhanit tek fëmijët tuaj –

Shendeti
N​ëse pini duhan gjatë shtatzënisë, ju rrisni shanset e fëmijës suaj për të pasur probleme të mushkërive të tilla si astma.Pirja pasive e duhanit është një faktor i rëndësishëm në zhvillimin e astmës gjatë fëmijërisë. Ekspozimi ndaj duhanpirjes pasive mund të shkaktojë astmë te fëmijët të cilët janë tashmë të predispozuar gjenetikisht për këtë gjendje.Fëmijët tuaj kanë më shumë mundësi të vuajnë nga infeksionet e veshit, infeksionet serioze të gjoksit, astmës dhe kollitjes, nëse ju jeni një duhanpirës.Fëmijët me astmë që janë të ekspozuar në mjedise me tym duhani duan më shumë kohë për t’u shëruar nga simptoma të astmës sesa ato që nuk janë të ekspozuar.Çfarë mund të bëni juMos pini cigare.Minimizoni ekspozimin tuaj ndaj tymit të duhanit duke vënë shenja të tilla si “Ndalohet duhani” në sh
Katër mite rreth shtypjes së gjakut –

Katër mite rreth shtypjes së gjakut –

Shendeti
Shtypja e gjakut 120/80 është normale, por jo për të gjithë. Nëse vuani nga diabeti, jeni me mbipeshë dhe keni nivel të lartë të kolesterolit, tensioni juaj i gjakut duhet të jetë 110/70 ose edhe më i ulët.Koncepti i shtypjes normale të gjakut është keqkuptimi më i zakonshëm në të cilin besojnë njerëzit. Nëse vuani nga tensioni i lartë, në vijim ju sjellim edhe disa mite të cilat mund t’i harroni menjëherë.Kolesteroli është më i rëndësishëm se tensioni i gjakutE kundërta është më shpesh e vërtetë. Nëse keni kolesterol të lartë, por kolesteroli i mirë (HDL) mbizotëron atë të keqin (LDL), rreziku i sulmit në zemër nuk është aq i madh.Sa i përket tensionit të gjakut, tensioni i lartë gjithmonë i ngarkon enët e gjakut, duke përfshirë edhe ato që e furnizojnë zemrën me gjak. Ky presion ia lehtë
Forma më e mirë e vetëshërimit është shumë e shijshme –

Forma më e mirë e vetëshërimit është shumë e shijshme –

Shendeti
Për disa mund të jetë vetëm ves kalimtar , por shtrydhja e përditshme e pemëve dhe perimeve ende mbetet një nga mënyrat më të mira për marrjen e përbërësve të freskët dhe me vlerë ushqyese.As dobitë afatshkurtra të shtrydhjes së lëngjeve nuk janë për t’u hedhur, sepse përfshijnë nivelin e rritur të energjisë dhe pushimin e organeve tretëse, derisa në mes përparësive afatgjate shëndetësore hyn preventiva e sëmundjeve kronike, që do të thotë që me konsumimin e përditshëm të lëngjeve të pemëve dhe perimeve mund të zgjasni jetën.Pesë mënyra me të cilat lëngjet mund t’u shpëtojnë me të vërtetë jetën:1. Shërojnë zorrëtMosfunksionimi gastrointestinal është një nga sëmundjet më të shpeshta kronike nga e cila vuajnë njerëzit të ekspozuar stilit modern të jetës. Mjekësia zakonisht ofron ilaçe për le
Forca e emocioneve

Forca e emocioneve

Shendeti
Emocionet na ngjyrosin jetën dhe lejojnë të shprehim aspekte të ndryshme të personalitetit tonë.Nëse i jetojmë plotësisht, shpesh ato na ndihmojnë për të marrë vendime dhe na lejojnë për të zgjidhur konflikte të brendshme. Një emocion, është një informacion fizik që të lejon për tu shprehur dhe si pasojë për ti dhënë një kuptim për ato që jetojmë. Në pjesën më të madhe të kohës, i kuptojmë ato që përjetojmë pikërisht prej tyre.Sipas atyre që dëgjojmë apo shohim, emocionet shfaqen nga stimujt. Neë fakt, emocionet janë të regjistruara në ndërgjegjen tonë , dhe janë gjithmonë gati për të dalë në sipërfaqe.ZemërimiZemërimi tregon se territori ynë është shkelur, që mund të jetë bërë ndonjë padrejtësi apo ndjehemi të ofenduar. Zemërimi është një emocion natyral, dhe është një mundësi për ta shpr
Të mirat e konsumit të çajrave – GazetaExpress

Të mirat e konsumit të çajrave – GazetaExpress

Shendeti
Për shekuj, në Kinë, cajrat janë vlerësuar shumë dhe fal tyre kanë nxjerrë në pah edhe të mira për shëndetin.Çajin e njohim nga nuhatja, aroma e tij mund të jetë e pastër , e ëmbël apo delikate. Të gjithë ato aroma të mrekullueshme mund të na çojnë në një vend paqeje dhe qetësie. Çaji është një "terapi në filxhan", ai na lejon të relaksohemi, për ta vlerësuar vërtet duhet ta pëlqejmë, në pak çaste idetë bëhen më të qarta, jemi vetëm ne, mendimet tona dhe magjia e një filxhani çaj. Por çaji është vetëm kënaqësi?Për fat të mirë, çaji nuk është vetëm i pëlqyeshëm, por na bën edhe mirë. Për shekuj, në Kinë, çajat janë vlerësuar shumë dhe fal tyre kanë nxjerrë në pah edhe të mira për shëndetin.Shkencëtarët e të gjithë botës kanë studiuar dhe ekzaminuar gjethet e tyre dhe tashmë mendojnë se kanë