Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Nga dita e hënë deri të mërkurën moti nuk do të jetë stabil, meqë do të jetë i përcjellë me erëra dhe riga shiu të cilat vende-vende do të shndërrohen në reshje të intensitetit mesatar, ka njoftuar Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Tutje në njoftim thuhet se si pasojë e luhatjeve të temperaturave dhe këtyre erërave gjatë gjysmës së parë të javës do të ketë kushte edhe për shkarkime rrufesh.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 17-21 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga juglindja dhe verilindja me shpejtësi mbi 12 m/s.

/gazetaexpress/